Dolu hasarı için başvuru süresi ne kadar?

Dolu hasarı için başvuru süresi ne kadar?

Araçları dolu nedeni ile hasar görenler günlerdir itfaiyeyi, tamirhaneleri dolduruyor. Peki hasar tespiti için son gün ne zaman? Kimi kaynaklar bunun 5 gün ile sınırlı olduğunu söylerken, bazıları da süre 2 yıl diyor. CNN TÜRK muhabiri Zeynep Karamustafa'nın haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul geçtiğimiz hafta dolu felaketi yaşadı. 150 bine yakın sigortalı haraç hasar gördü. Ne oto tamirhanelerinde yer bulunabiliyor ne de takılacak cam. Herkes bir an önce aracını yaptırmanın peşinde. Ama bu aralar herkes birbirini "Hasar tespiti için son gün geliyor" diye uyarıyor.

"Dolu nedeniyle aracı hasar görenler... Bugün son gün"

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan'a göre, sigorta genel şartlarında "Sigortalı veya sigorta ettiren, rizikonun gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde sigortacıya bildirimde bulunmakla yükümlüdür" yazıyor. Dolu felaketi geçen hafta perşembe günü yaşandığına, genel şartlarda da 5 işgünü yazdığına göre, hasar ihbarı için sigorta şirketine başvurma süresi bugün doluyor. Ama bu süre zarfında ya tatilde olan varsa? Ya da herhangi bir sebephle gecikme yaşanırsa? Noyan Doğan, kasko genel şartlarında böyle bir madde olsa bile Türk Ticaret Kanunu'nda zaman aşım süresinin 2 yıl olduğunun altını çiziyor. Hukukçulara göre ise böyle bir madde olsa bile tüketici dava açarsa sigorta şirketi hasarı ödemek zorunda.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul'da, sadece bir günde 150 bin aracın zarar görmesi, kaskoda tarihin en büyük hasarı olarak nitelendiriliyor. Araç başına hasarın 2 bin 500 ila 3 bin lira olduğu, toplam sigortaya maliyetinin ise 350 milyon TL'yi bulacağı tahmin ediliyor. Böyle büyük bir hasara sigortacılar da tamirhaneler de hazırlıklı değil. O nedenle bugün tamirhaneler dolup taşıyor, hatta araçları kabul etmiyor, 2-3 ay sonraya gün veriyor. Şimdi sigortalılar ne yapacaklarını düşünüyor.