Drone tehdidine karşı "İhtar" kalkanı

Video: Drone tehdidine karşı "İhtar" kalkanı

Aselsan tarafından geliştirilen İhtar Anti-İHA sistemine 40 milimetre bomba atar entegre edildi. Test atışlarında drone hedefleri havada başarıyla vurularak imha eden İhtar, teröristlerce sıkça kullanılan mini İHA tehdidine karşı kalkan olacak.

Test çalışmaları başarıyla tamamlandı, artık drone tehdidine karşı koruma kalkanı Aselsan tarafından geliştirilen "İhtar" olacak. 40 milimetre bomba atar entegre edilen anti İHA sistemi İhtar, test atışlarında mini İHA hedeflerini havada başarıyla vurarak imha etti.


Konya Karapınar'da Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonu ile gerçekeleştirilen atışlı yetenek gösterimi testine ilişkin görüntüleri Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabında paylaştı. Demir ayrıca, "Kritik üs ve bölgeleri drone tehditlerine karşı korumak için mevcut sistemlerimizle yeni çözümler üretiyoruz." ifadelerini kullandı.


Büyük beğeni toplayan sistemin en kısa süre içerisinde kullanıma alınması için çalışmaların hızlandırılmasına karar verildi.


Keşif, gözetleme ve taarruz gibi birçok farklı amaçla kullanılabilen küçük ve mini İHA’lar ucuz ve kolay erişilebilir olmaları nedeniyle terörist unsurlarca da sıkça kullanılan tehditler arasında. 40 milimetre İHA imha sistemi, Aselsan-Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu iş birliğiyle geliştirilen Atom 40 milimetre yüksek hızlı akıllı mühimmat kullanımıyla küçük hava hedeflerine karşı yüksek etkinlik sağlıyor.


40 mm İHA imha sistemi, İhtar anti-İHA sistemi ve 40 mm Atom yüksek hızlı akıllı mühimmat atma yeteneğine sahip sarp uzaktan komutalı silah sisteminden oluşuyor.


Silahlar İhtar’dan gelen hedef bilgisi ve sistem üzerinde bulunan atış kontrol alt birimleri ile hedefe otomatik yönleniyor ve akıllı mühimmat kullanımı ile hedefi imha ediyor.


Akıllı mühimmat, namludan çıkarken havada patlaması gereken zamana programlanıyor, programlanan zamanda parçalanan mühimmat,şarapnel etkili gövdesi sayesinde hedef önünde parçacık bulutu oluşturuyor ve hedefi imha ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS