None

"Dünya Parkinson Hastalığı Günü"

"Dünya Parkinson Hastalığı Günü"

11 Nisan, “Dünya Parkinson Hastalığı Günü”. Her yıl 11 Nisan’da uzmanlar toplumsal farkındalık ve bilinçlenme için çalışmalar yapıyor. Peki, Parkinson hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Fiziksel tıp ve rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai anlattı.

Dünyada 10 milyon, ülkemizde 150 bin civarında Parkinson hastası olduğu düşünülüyor. Hastalık, beynin, hareketi kontrol eden bir bölgesindeki sinir hücreleri veya nöronlar bozulduğunda ya da öldüğünde ortaya çıkıyor.

İleriki evrelerde ise titreme, hareketlerde yavaşlama, kaslarda kasılma, duraklama, mimik hareketlerinde azalma, göz kırpmada azalma, konuşmada bozukluk, konuşma ses tonunun bozulması, yutmada güçlük, depresyon gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Hastalığın erken dönemde fark edilmesi ve hemen rehabilitasyona başlanması hastalığın ilerleyişini yavaşlatıyor, yaşam kalitesini yükseltiyor. Bu yüzden erken teşhis büyük önem taşıyor.

Hastalığı tamamen iyileştiren kesin bir tedavi henüz yok. Uzmanlar yaşlı nüfusun artması ile Parkinson hastalarının da sayısının artabileceğine dikkat çekiyor.