e okul tercih ile LGS 2020 tercihleri MEB tarafından alınıyor! İşte MEB lise tercih işlemleri

e okul tercih ile LGS 2020 tercihleri MEB tarafından alınıyor! İşte MEB lise tercih işlemleri

LGS tercihleri MEB tarafından e-okul üzerinden alınmaya başlandı. Tercih süreci boyunca işlemleri gerçekleştirebilecek olan adaylar merkezi sınav puanı ile 10 okul tercih edebilecekler. Peki, MEB e-okul LGS tercihleri nasıl yapılır ve tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Lise Geçiş Sınavı sonrası puanların açıklanmasıyla birlikte tercih süreci başladı. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yüzdelik dilimler esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecek. Peki, sonuçlar hangi tarihte açıklanacak ve tercihler nereden yapılacak?

LGS TERCİHLERİ E-OKUL ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından 20-29 Temmuz 2020 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

10 Ağustos’ta ise sonuçların açıklanmasının ardından boş kontenjanlar ilan edilecek.  Aynı gün ise yerleştirmeye esas 1. nakil başvuruları başlayacak.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ...

SINAV PUANI İLE OKUL TERCİH SAYISI 10’A YÜKSELDİ

Kılavuzda dikkat çeken bir iyileştirme merkezi sınav puanı ile okul tercihinde tercih edilebilecek okul sayısının 5’den 10’a çıkartılması. Geçen yıl öğrencilerin 5 okul tercih hakları vardı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde 5 okul tercihi velileri ve öğrencileri sıkıntıya sokuyordu. Tercih edebilecekleri çok okul olmasına rağmen bu sayı az geliyordu. Bu yıl MEB’in bu sıkıntıda iyileştirmeye gittiği görülüyor. Merkezi sınav puanı ile okul tercihinde öğrenciler artık 10 okul tercih edebilecekler. Bu iyileştirme velileri ve öğrencileri rahatlatacak.

Böylece, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜM ÖĞRENCİLERE YEREL YERLEŞTİRME

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.

SINAVA KATILMAYAN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.