e-Tebligat tasarruf ettirdi

e-Tebligat tasarruf ettirdi

Adalet Bakanlığı'nın hayata geçirdiği elektronik tebligat uygulamasıyla 762 milyon lira tasarruf sağlandı. Bakanlık açıklamasına göre, elektronik tebligat ile hem yargısal süreç hızlandı hem de kağıt israfı engellendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adalet Bakanlığı'nca e-Tebligat uygulamasıyla 58 milyon 770 bin tebligatın muhataplarına elektronik ortamda ulaştırıldığı ve 761 milyon lira tasarruf sağlandığı açıklandı.

Uygulama yargısal sürecin hızlanmasını da kağıt israfının önlenmesini de sağladı, binlerce ağacın kesilmesinin önüne geçildi. Uygulamanın başladığı günden bu yana 58 milyon 770 bin 689 tebligat, elektronik ortamda gönderildi. Böylece 761 milyon 451 bin 577 lira tasarruf edildi. Tebligatların elektronik ortama taşınmasıyla 2 bin 24 ton kağıt tasarrufu sağlandı. Bu tasarruf sayesinde 34 bin 969 ağaç, kesilmekten kurtarılarak, korunmuş oldu. Ayrıca elektronik ortamda yapılan tebligatların anlık olarak gerçekleşmesi, yargılamaları da hızlandırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2015 yılında hizmete sunulan e tebligat uygulaması, 1 Ocak 2019'dan itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, özel hukuk tüzel kişilerine, noterlere, avukatlara, ara bulucu ve bilirkişilere zorunlu hale getirdi. Zorunluluk dışında kalan gerçek ve tüzel kişiler ise elektronik tebligatı ihtiyari olarak kullanabiliyor.