Efkan Ala’dan Hakan Fidan ve dış politika yorumu

Efkan Ala’dan Hakan Fidan ve dış politika yorumu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Dışişleri Bakanlığı'na Hakan Fidan'ın getirilmesinin Türkiye'nin ivmesine ivme katacağını söyledi. Suriyeli sığınmacıların peyderpey gönderileceğini kaydeden Ala, İsveç'in NATO üyelik sürecine de değindi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Çok donanımlı, kaliteli, işini bilen, politik aklı olan, entelektüel, birikimli arkadaşımız. Orada bütün meseleleri zaten görevi itibariyle biliyor. Türkiye’nin ivmesine ivme katacak.”

Dışişleri Bakanlığı’na Hakan Fidan’ın getirilmesini bu sözlerle değerlendirdi. Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi. “ABD ile ilişkilerimiz dünden kurulmuş değil, yarın bozulacak değil. Zaman zaman dalgalar, sarsılmalar olur, istikamet değişmez.”

Hem eski bakanlar hem de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2. Kabinesi’nin bakanları Meclis’te yemin ederek görevlerine başladı. AK Partili kurmaylar, CNN TÜRK’ün Meclis bahçesindeki özel yayınında Dicle Canova’nın sorularını yanıtladı. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, temmuz ayındaki zirvede Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğine dönük tavrının nasıl olabileceğini değerlendirdi. “Cumhuriyet tarihinde görülmüş iş değil, bir ülke Türkiye talebi ile anayasa değiştiriyor uygulamaya da haziranda geçecekler. İsveç gereğini yapacaktır o yapınca Türkiye de gereğini yapacaktır.”

Suriyeli sığınmacılar hakkında da konuşan Ala, “Burada olan diğer Suriyelileri de görüşmeler sonunda orada güvenli alanlar oluşturarak peyderpey gönderilecekler” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber