Ekonomi ve hukuk reformu çalışması | Video

Video: Ekonomi ve hukuk reformu çalışması | Video

Ekonomi ve Hukuk Reformu Çalışmaları kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı ile Adalet Bakanının iş dünyası ile buluşmasının bu hafta gerçekleşmesi bekleniyor. Toplantıda TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, DEİK ve TİM'in temsilcilerinin olması bekleniyor.O toplantılarda not edilecek olan talepler reformların şekillenmesini sağlayacak.

Gözler ekonomi ve Hukuk Reformu çalışmalarında. O reformların yol haritasının belirlenmesi için de önemli toplantılar yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün bu kapsamda iş dünyası ile bu hafta bir araya gelmesi bekleniyor. Toplantıya katılacakların başında TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, DEİK ve TİM'in temsilcilerinin olması bekleniyor.

İlk toplantı Hazine ve Maliye Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Öncesinde ise iki bakan bir araya gelmiş ve bir ön değerlendirme yapmışlardı. İşte o toplantıda iş dünyasına nelerin anlatılacağının çerçevesi çizildi.

İş dünyasına öncelikle hukuk ve ekonomi reformu derken ne kastediliyor ondan bahsedilecek. Yatırım ortamının iyileşmesi, Türkiye'nin hem yerli hem de yabancı yatırımcı için nasıl daha çok cazibe merkezi olabileceği için neler yapılmalı bunlara bakılacağı belirtilecek. Tüm bu adımlar için de iş dünyasından talepler alınacak.

Henüz netleşmedi ama bir yandan da Adalet Bakanlığının iş dünyası için başka toplantılar organize ettiği öğrenildi. Plan yargı dünyası ile iş dünyasını bir sempozyumda bir araya getirmek.

Tüm bu toplantıların ardından da somut düzenlemeler hayata geçecek. O somut adımlar konusunda ise bir yanda insan hakları eylem planı üzerinde çalışmalar sürüyor. Temel hakların korunmasından mülkiyet hakkının geliştirilmesine kadar pek çok ilave hükümler masada.

Bir yandan da yatırım mevzuatının güncellenmesi ve arabuluculuk modelinin geliştirilmesi planları var. Özellikle re yabancı iş insanlarının sorunlarını çözecek bir sistem geliştirilmesi planlanıyor. Diyelim ki ortada ihtilaflı bir konu var. Arabuluculuk merkezine başvurulacak. Uyuşmazlığın yargıya veya başka bir yere gitmeden çözülmesi planlanıyor. Bu merkezlerde sekreterya hizmeti verilecek. Taraflar avukatları ile görüşebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS