Elazığ depremi İstanbul depremini etkiler mi? İşte uzman yorumu

Video: Elazığ depremi İstanbul depremini etkiler mi? İşte uzman yorumu

Elazığ depremi sonrası bölgede tedirgin bekleyiş sürerken gözler İstanbul’a çevrildi. Bilindiği üzere Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın güneyinden geçtiği İstanbul’da uzmanlar 7.0 büyüklüğünün üzerinde bir deprem bekliyor. Peki, Elazığ depremi İstanbul depremini etkiler mi? İşte, uzman yorumu…

Elazığ merkez üssü Sivrice olan büyük bir depremle sarsıldı. AFAD verilerine göre 6.8 büyüklüğündeki deprem yurdun doğu kesiminde hissedildi. Deprem sonrası Malatya ve Elazığ’dan can kaybı haberleri geldi. Öte yandan Elazığ depremi sonrası gözler İstanbul’a çevrildi. Güneyinden Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği ve uzmanlara göre 7.0 büyüklüğünde bir depremin beklendiği İstanbul’da ise vatandaşlar diken üzerinde “Elazığ depremi, İstanbul depremini etkiler mi?” sorusunun cevabını araştırıyor.


FAY HATLARI BİRBİRİNDEN FARKLI


CNN TÜRK canlı yayınına katılan Profesör Doktor Şükrü Ersoy ve Profesör Doktor Naci Görür depremin İstanbul’da 7.0’nin üzerinde deprem üretmesi beklenen Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde değil Doğu Anadolu Fay hattı üzerinde olduğunu söyledi. Yani Elazığ depremi ile olası İstanbul depremine yol açacak fay hattı birbirinden farklı…


İşte Naci Görür’ün söyledikleri:


Can kaybının olabileceğini tahmin ediyorum. Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı. Bu zamana kadar depremler Kuzey Anadolu fayı üzerindeydi. Bu fay kırıldı 7 üzerinde deprem meydana geldi. Bu fayda büyük depremler görmemiştik. Bu da bizi endişelendiriyordu. Kuzey Anadolu deprem üretip enerjiyi atıyor ama burada da bir deprem zinciri meydana getirebilir diye düşünüyorduk.


Profesör Doktor Şükrü Ersoy’un Elazığ depremi ile ilgili yorumu:


Elazığ Sivrice'deki fayın yoğun bir hareket halinde olduğunu söylemiştik. Böyle bir depremin beklenebileceği görüşü hakimdi. Bunu da sizlerle paylaşmıştık. Doğu anadolu'da uzun zamandır böyle bir deprem yaşanmamıştı. Sivrice'de de daha önce oluyordu. Bu deprem önemli bir deprem. 50-60 metre yer kabuğu kırılmış olabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS