Emekli amirallerin gece bildirisi

Video: Emekli amirallerin gece bildirisi

Gece yarısı bildirisinin hazırlanmasında organizatör pozisyonunda oldukları tespit edilen 10 emekli amiralin gözaltı süreci devam ediyor. İfade alma işlemine henüz başlanmazken, eğer savcılık talep ederse gözaltı süresi 4 gün daha uzayabilir.

104 emekli generalin imzasıyla yayınlanan Montrö bildirisinin ardından gözaltına alınan, aralarında Ergun Mengi ve cem gürdeniz gibi isimlerin de bulunduğu 10 emekli amiralin gözaltı süreci devam ediyor. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğünde tutulan şüphelilerin henüz ifade alım işlemlerine başlanmadı. 8 Nisan perşembe günü dolacak olan gözaltı süreci, savcılığın talebi üzerine 4 gün daha uzatılabilir.

Soruşturma 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası gerektiren Türk Ceza Kanununun 'devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' maddesi kapsamında yürütülüyor. Savcılık soruşturma kapsamında bildirinin ne şekilde organize edildiğini araştırıyor. Bildirinin hazırlanması sürecinde kurulan tüm irtibatları tespit edebilmek için, emekli amirallerin el konulan telefon ve bilgisayarları ile HTS kayıtları mercek altına alındı.

Bildiride imzası bulunan isimlerin yurt dışı irtibatı olup olmadığı, hem deniz kuvvetleri hem de diğer kuvvet komutanlıklarındaki muvazzaf subaylarla irtibat olup olmadığı da inceleniyor. Bildiri sürecinde başka kişilere imzalaması için baskı kurulup kurulmadığı, şüphelilerin bildirinin yayınlama tarihi ve saatinden haberleri olup olmadığı da yanıtı aranan sorular arasında.

Yaşları dolayısıyla gözaltına alınmayıp ifadeye çağrılan 4 emekli oramiralin de ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından soruşturmanın derinleştirileceği belirtiliyor.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS