En güzel türk kahvesi nasıl yapılır?

En güzel türk kahvesi nasıl yapılır?

Kimi için, son günlerin moda deyimiyle "doğdu güneşim" dedirten, kimileri için de sohbetin en iyi arkadaşı. Kahveden söz ediyoruz. Ankara'da kahve severler kahve festivalinde buluştu. Ve 40 yıllık hatırlı kahvelerin tadına baktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ülkelere göre farklı farklı kahveleri tatmak, yeni aromaları keşfetmek için kahve severler buluştu. Kimi son dönemlerde en çok tercih edilen demleme filtre kahvenin püf noktalarını öğrendiler.

"İki buçuk üç dakika içinde demleme işleminin bitmiş olması gerekiyor. Çünkü sıcak suyla demlediğimiz için çok fazla eğer suyla temas ederse dediğim gibi kahve acılaşmaya başlıyor."

Kimileri de Türk kahvesi bir yana dünya bir yana dedi. Onlar da en güzel Türk kahvesini en iyi Türk kahvesi yapan bir isimden, Türkiye Şampiyonu Koray Erdoğdu'dan öğrendi. "Soğuk su en büyük yanlışlardan bir tanesi. Çünkü Türk kahvesi ince öğütüldüğü için kısa sürede demlenmesi gerekiyor. Bunun da çözüm noktası sıcak suyla başlamak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk kahvesi köpüksüz olmaz. Peki köpük yapmanın kuralı var mıdır?

Eğer kahve tazeyse kullandığınız su temiz bir suysa ve kullandığınız cezve ve fincanın yapısı uygunsa Türk Kahvesi için, köpük zaten kendisi oluşuyor. Eğer köpük yapamıyorsanız zaten bir problem vardır.