Erdoğan İdlib'deki son durumu değerlendirdi

Erdoğan İdlib'deki son durumu değerlendirdi

İdlib'deki son gelişmelerden, İran ile ticarete kadar pek çok konuya değindi. İsrail'in yayılmacı politikasını ise bir kez daha sert sözlerle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu dönüşü, beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İdlib'deki insani krize değindi. Olası göç dalgasına işaret etti, "Sıkıntı yok, ama işi gevşek tutamayız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki BM temasları sonrası gazetecilere konuştu.

Erdoğan'a, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’deki gözlem noktalarının kapatılma ihtimali soruldu. Cumhurbaşkanı, gözlem noktalarına yönelik tacizden sonra bölgedeki ekiplerin muhataplarıyla devamlı görüşmeler yürüttüğünü belirtti.

Amerika’nın ağır ekonomik yaptırımlar uyguladığı İran ile ticaret de soruldu Cumhurbaşkanına. Erdoğan bu konuda da, milli paralarla ile ticaret planını hatırlattı. ABD yaptırımlarına karşı İran'la ticaret mesajı verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan'ın BM'deki konuşmasında en dikkat çeken görüntü, İsrail'in yayılmacı politikasını gösteren haritaydı. O haritaya ilişkin, net bir mesaj verdi Cumhurbaşkanı.

Erdoğan, hitabında görsellerle desteklediği verileri, Amerika'daki Yahudi temsilcilerle de konuştuğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun kendisine yönelik sözlerine de tepki gösterdi.