Erdoğan-Putin görüşmesinin arka planı

Video: Erdoğan-Putin görüşmesinin arka planı

Ukrayna ile Rusya arasında kriz yaşanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le telefonda görüştü. Peki, o görüşmede neler konuşuldu? Tek gündem elbette Ukrayna krizi değildi. Detaylar arka plan haberimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Daha önce planlandığı üzere gerçekleşen telefon görüşmede önemli başlıklar vardı. Sputnik V aşısından salgın döneminde turizme, Montrö anlaşmasından Ukrayna ile yaşanan gerginliğe ve Kanal İstanbul'a, Suriye ve Karabağ konularına kadar tüm konular liderler tarafından kapsamlı ele alındı.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, görüşmede ağırlıklı olarak artan koronavirüs vaka sayıları sonrası Rusya'nın Türkiye'ye uçuşları gündeme geldi. Rusya yüksek vaka sayıları nedeniyle Türkiye'ye uçuşları kapatma ihtimalini değerlendirirken son karar henüz alınmadı. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenli turizm için yürütülen çalışmaları Rusya Devlet Başkanı Putin ile paylaştı. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Rusya'ya olası bir ziyareti de gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Aynı zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Rus mevkidaşı ile önümüzdeki hafta başında hem aşı hem de olası uçuş durdurma konusunda bir video konferans görüşmesi yapması öngörülüyor.

Görüşmede Sputnik V aşısı için yapılan işbirliği de gündemdeydi. Toksikoloji raporunun çıkması beklenen aşı için ilerleyen dönemde kullanıma ve ortak üretime dair detaylar ele alındı.

Ve Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik. Ukrayna Devlet Başkanı'nı ziyaretinden hemen önce gerçekleşen görüşmede Putin, Ukrayna krizine ilişkin duruşunu netleştirdi. Rus lider ayrıca Montrö Sözleşmesi'nin önemine değinerek, sözleşmenin Karadeniz için önemli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Montrö Sözleşmesi'ne Türkiye'nin bağlı olduğuna, Kanal İstanbul'un ise Montrö Sözleşmesi'ne bir alternatif olmadığına vurgu yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS