Erdoğan-Putin görüşmesinin perde arkası | Video

Video: Erdoğan-Putin görüşmesinin perde arkası | Video

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. O görüşmenin perde arkasına CNN TÜRK ulaştı. Edinilen bilgilere göre, Erdoğan görüşmede İdlib saldırısını kınadı mutabakatlara aykırı dedi, Putin ise hedeftekiler terörist tezini yineledi. Detaylar Sena Alkan'ın özel haberinde.

Rusya Suriye’nin İdlib kentinde Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhaliflere eğitim anında hava saldırısı gerçekleştirdi. Önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov telefonda görüştü. İki bakanın görüşmesinde yaklaşık 3 saat sonra ldierler düzeyinde görüşme oldu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti MYK’sını iptal etti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Türkiye’nin inisiyatifi ile gerçekleşen telefon görüşmesinin ana gündem maddesi İdlib’deki saldırı oldu. Cumhurbaşkanlığı'ndan konuya ilişkin resmi açıklama yapılmadı. Ancak CNN TÜRK o görüşmenin perde arkası bilgilerine ulaştı. CNN TÜRK’ün görüşmeye yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı görüşmede Rusya'nın İdlib’e gerçekleştirdiği ve 50’den fazla Suriyeli muhalifin eğitim esnasında öldürüldüğü saldırıyı kınadığını iletti.

Kaynaklar, Erdoğan’ın Putin’e “Saldırı İdlib konusundaki mutabakatlarımıza aykırı mesajı verdiğini ifade etti. Peki Erdoğan’ın İdlib saldırısına ilişkin bu söylemine Putin ne yanıt verdi? CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Putin yanıt olarak bir kez daha “Saldırının teröristleri hedef aldığı” tezini sürdürdü.

Edinilen bilgilere göre, Putin görüşmede Suriyeli muhaliflere yapılan saldırıyı Dağlık Karabağ’a Suriyeli muhalif gönderiliyor iddiasına bağlamadı, ancak kremlinden gelen açıklamaya göre bu iddialar Erdoğan-Putin görüşmesinde başlıca gündem maddelerindendi. Türkiye ve Rusya’nın Karabağ sorununda farklı taraflarda yer almasının son saldırıyı tetiklemiş olabileceği de ifade ediliyor.

Ve İdlib’deki Türk gözlem noktaları. Türkiye bazı gözlem noktaları yeniden yerleştirme amacıyla çekilmişken, Rusya’nın tüm gözlem noktalarından çekilme talebi oldu mu sorusuna kaynaklar, konu gündeme gelmedi yanıtını verdi, “Putin’in böyle bir talebi olmadı” diye de ekledi.

Edinilen bilgilere göre görüşme ılımlı bir atmosferde geçti ve yakın dönemde iki ülke arasında koordinasyon amaçlı temaslar sürecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS