Erdoğan'dan 2 kritik temas

Video: Erdoğan'dan 2 kritik temas

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ocak ayında iki önemli diplomatik temas gerçekleştirecek. Bunlardan ilki 8 Ocak tarihinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile İstanbul’daki görüşme olacak. Ocak sonunda ise alman şansölye Angela Merkel’in Türkiye’de olması bekleniyor. İki görüşmede de Libya, İdlib ve ABD-İran gerginliği masaya gelecek.

İranlı General Kasım Süleymani'nin Amerika Birleşik Devletleri hava operasyonu ile öldürülmesinin ardından başkent Ankara’da diplomasi trafiği hız kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuya ilişkin yaptığı telefon görüşmelerinin ardından bir dizi diplomatik temasta da bulunulacak.

İlk olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Ocak’ta İstanbul’da Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türk Akımı boru hattı açılış töreni için bir araya gelecek. İki lider, Çarşamba günü öğle saatlerinde baş başa görüşme gerçekleştirecek, ardından saat 14:30'da Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak Türk Akımı için haliç kongre merkezinde düzenlenecek törene katılacak. Erdoğan ve Putin akşam yemeği için Dolmabahçe çalışma ofisinde de bir araya gelecek.

İki liderin gündeminde üç kritik başlık olacak. İlk güncel başlık İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi. Erdoğan ve Putin Süleymani sonrası tırmanan İran-ABD gerginliğini ve bunun bölgeye etkilerini ele alacak.

İdlib de diğer önemli gündem maddesi. 2018 yılında İdlib muhtırasının Erdoğan ve Putin tarafından imzalanması sonrası sakinleşen durum son aylarda yerini rejimin artan saldırılarına bırakmış ve binlerce sivil Türkiye’ye doğru harekete geçmişti.
Cumhrubaşkanı erdoğan'ın idlib muhtırasına uyulması ve ateşkesin tesis edilmesi mesajını putin'e vermesi bekleniyor.


Ve Libya. Türkiye Libya'ya asker gönderme tezkeresini mecliste kabul etmişken Rusya Wagner şirketi aracılığıyla Libya'da ulusal mutabakat hükümetine savaş açan Hafter'e destek veriyor. İki liderin baş başa konuyu ele alması libya'da olası ateşkes için önem taşıyor.

Erdoğan bir diğer görüşmeyi de alman şansölye Angela Merkel ile yapacak. Merkel'in 24 ocak'ta Türkiye'de olması bekleniyor. Almanya Libya'da ateşkes için BM destekli Berlin Zirvesi hazırlığında. Şubat ayında toplanması beklenen zirve öncesi Ankara Hafter'in saldırılarını durdurması ve mayıs ayındaki konumuna geri dönmesi çağrısı yapıyor, Berlin zirvesinin Hafter saldırdığı müddetçe anlamsız olacağı görüşünü savunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkel ile görüşmesinde bu konular ana gündemi oluşturacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS