Erdoğan'dan İmamoğlu'nun mektubuyla ilgili açıklama

Video: Erdoğan'dan İmamoğlu'nun mektubuyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'te yaşananlarla ilgili, "Rejimin ateşkesle alakalı attığımız adıma uymadığının çok açık bir ispatı." dedi.


Hz. Ali Camisi'ndeki cuma namazının ardından gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, İdlib'teki gelişmeleri "sıkıntı verici" olarak niteleyerek, "Sadece 'İdlib' deyip geçemeyiz. Kuzeybatıdan kuzeydoğuya doğru o koridorda ciddi sıkıntılar var." dedi.


Pazar günü Berlin'de olacaklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konuları etraflıca ele almayı düşündüklerini dile getirdi. 


İDLİB


Bir gazetecinin İdlib'deki kara saldırılarının ardından Türkiye'ye yoğun bir göç olduğunu kaydetmesi üzerine, "Rejimin ateşkesle alakalı attığımız adıma uymadığının çok açık bir ispatı." karşılığını veren Erdoğan, şöyle devam etti:"


"Malum 3 tane şehidimiz oldu. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Tabii bunu biz karşılıksız bırakamayız. Bunun da bedelini çok daha farklı, çok daha ağır bir şekilde ödeteceğiz. Fakat İdlib'teki bu son gelişmelerde 20'ye yakın maalesef sivil vatandaş bu bölgede şehit edildi, öldürüldü. Bahane her zaman hazır. Bahane şu: 'Terör örgütleri orada şunu yapıyor, bunu yapıyor.' Hepsi yalan. 3 yaşında, 4 yaşında, 5 yaşında, öbür tarafta malum annelerden evlatlarının yanında terörist mi olurmuş? Biz ekranlarda da görüyoruz kocasını 2-3 ay önce kaybetmiş anne 6 çocuğuyla beraber orada çadırların altında kendine yer bulmaya çalışıyor ve bunlar sivil. Tüm bu olaylar karşısında şahsen Berlin süreci ağırlıklı Libya gibi görünse de ben orada İdlib konusunu da etraflıca gündeme getirmeyi düşünüyorum. İkili görüşmelerde de yine İdlib üzerinde durmayı düşünüyorum."


Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Halife Hafter'in uzlaşmaya uygun davranacağı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de "Ben doğrusu karanlıkların okuyucusu değilim. Bu adam (Hafter) güvenilir bir adam da değil. Şu anda Trablus'u dün bombalamaya devam ettiler. Biz etraflıca bunu çok açık net Berlin'de göreceğiz ve Berlin'de söyledikleriyle onun hemen ardından bir gün sonra, iki gün sonra ne yaparlar bunu da göreceğiz. Bundan dolayı da ben gerek pazar gününü, pazartesi, salı, çarşamba... Bugünleri çok önemsiyorum. Temenni ederim ki verdikleri sözün arkasında dururlar, aksi takdirde biz tabii bunun takipçisi olacağız." değerlendirmesini yaptı.


İMAMOĞLU'NDAN MEKTUP


Bu mektup gizli bir mektup. Kendisi bir açıklama yaptı mı bilemiyorum... Eğer kişiye özel bir mektupsa üzerinde özellikle kapalı olan kısımda çizikler varsa bu şahsa aittir. Kendisi açıklarsa daha isabetli olur. Gündemde olması hasebiyle şunu söyleyebilirim: Kanal İstanbul bu şahsın konusu değil. Bizim konumuz. CHP'lilerin Kanal İstanbul'dan arsa topladıkları iddiası var. Bu da bizim konumuz değil. Parası olan istediği yeri alabilir. Kanal İstanbul ile biz dünyaya bir mesaj veriyoruz. Nasıl Panama var ise Süveyş varsa biz de çevremizi tehdit eden bu geçişe karşı bir de şimdi kendimiz bir kanal yapıyoruz.


KANAL İSTANBUL


Bu Kanal, İstanbul'a farklı bir güzellik getirecektir. Bambaşka bir güzelliğe sahip olacak. 500 bin kişinin yerleştirilebileceği bir yere akın olacağı gibi şeyler söyleniyor. Devlet, planlama üzerine kuruludur. Eğer doğru planlama yaparsanız sorun yaşamazsınız. Biz kararlıyız, finansman için de bir sıkıntımız söz konusu değil. Bir kaç ay sonra Kanal İstanbul için adımlarımızı atacağız.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS