Ergenekon savcısı hakim karşısında

Video: Ergenekon savcısı hakim karşısında

2019 yılında tutuklanan eski Ergenekon Savcısı Mehmet Murat Dalkuş, FETÖ üyeliği suçundan ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Dalkuş'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Hakkındaki suçlamaları reddetti. "Ergenekon davasında bir etkisinin olmadığını" iddia etti. Eski Ergenekon Savcısı Mehmet Murat Dalkuş, "FETÖ'ye üye olmak" suçundan Ekim 2019’da tutuklandı. 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanan Dalkuş, ilk kez hakim karşına çıktı.


Dalkuş, darbe girişimi sonrası gözaltına alındığını ancak serbest bırakıldığını belirtti. Savcılığın bu duruma karşı çıkıp, hakkında yakalama kararı çıkarıldığını söyledi. Hiçbir zaman kaçmadığını iddia etti. Dalkuş, Ergenekon davasında üçüncü savcı olarak görevlendirildiğini belirtti
bu görevi mecburen kabul ettiğini iddia etti. "Davada kumpasının olmadığını" öne sürdü. Ardından tahliyesini talep etti.

Ancak mahkeme heyeti, Dalkuş'un tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dalkuş'un Ergenekon davasında savcı olarak görevlendirildiğine ilişkin iş bölümü kayıtlarının gönderilmesi için yazı yazılmasına hükmedildi. Duruşma ileriki bir tarihe ertelendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS