Eski kardinale cinsel taciz davası

Eski kardinale cinsel taciz davası

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir dönem kardinal olan din adamı, cinsel taciz suçlamaları ile karşı karşıya. Adı daha önce çocuk tacizine karışan eski kardinal hakkında dava açıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Katolik Kilisesi eski Kardinali Theodore Mccarrick hakkında Massachusetts eyaletinde cinsel istismar suçlamasından dava açıldı. Mccarrick, açılan davanın dilekçesinde, 1974’te 14 yaşındaki bir çocuğa 3 kez cinsel saldırı ve istismarda bulunmakla suçlandı.

Missouri'de yaşadığı belirtilen 91 yaşındaki Amerikan vatandaşı Mccarrick’in 26 Ağustos’ta ilgili mahkemede hakim karşısına çıkmasının talep edildiği ifade edildi. Böylece eski kardinal, ülkede cinsel taciz suçlamasıyla hakkında dava açılan ilk kardinal oldu.

1958 yılında papazlık görevine başlayan Mccarrick, 2000'de başkent Washington'da Başpsikoposluk, 2001’de de papalığın bir altı pozisyonu başpapazlık unvanı olan kardinal makamına yükseltilmişti.

Mccarrick, 2018’de kamuoyunda tartışılmaya başlanan kiliselerdeki çocuklara cinsel taciz iddialarında adının sıklıkla geçmesi üzerine 16 Şubat 2019’da Vatikan tarafından bütün dini görev ve unvanlarından menedildiği açıklanmıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber