Evde güneş paneli kullanmanın avantajları ne?

Evde güneş paneli kullanmanın avantajları ne?

İklim krizinin önüne geçmek için yenilenebilir enerji çok önemli. Uzmanlar, evlerde kullanılan güneş panellerinin avantajlarına dikkat çekiyor. Peki nedir bu avantajlar? Samet Güner, 2 yıldır evinde güneş enerjisi kullanan Haşim Solmaz ile konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Küresel ısınma nedeniyle iklim krizinin önüne geçmek için yeşil enerji çok önemli. Uzmanlar, evlerde kullanılan güneş panellerinin hem yeşil enerjiye katkı sağladığını hem de elektrik faturalarına olumlu yansıdığını dile getiriyor. Peki uygulamada bu sistemler ne kadar verimli çalışıyor? Samet Güner, güneş enerjisini evinde 2 yıldır kullanan Haşim Solmaz ile konuştu.

“Güneş enerji sistemi evlerde ne kadar verimli?” sorusuna Solmaz, “Öncelikle bu sistemi kullanmaktan çok mutluyum. Bu sistemi kullanarak hem maliyetler yönünden getirisi olduğu gibi çevreci olması da ayrıca yararımıza oluyor. Burada gördüğünüz sistem invertör. Bu invertör 2 yollu. Devletin son dönemde çıkardığı bir kanunla yaptığınız yatırımlarda eğer güneş enerjisi kullanıcısıysanız lisans almanıza gerek olmuyor evlerde. Bu şekilde kullandığınız enerjiyi şebekeye satıyorsunuz ve gün sonunda da gece vakti şebekeden alıp kullanabiliyorsunuz. Biz 2021 Mart ayında kullanmaya karar verdik, o tarihlerde 300-400 TL gibi elektrik faturamız geliyordu. Bu yatırım sayesinde kış aylarında bir miktar fatura ödesek de yaz aylarında geri almaya başladık. Yani şebekeye fazla enerji verdiğimizde, devlet hesaplarımıza ücret ödemesi yaptığından yıl sonu baktığımızda başa baş noktaya gelebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kullandığı otomobilin de elektrikli olmasından dolayı elektrikli otomobil şarj sistemini de evinin önüne kuran Solmaz, “Normalde ben, ayda 2 depo kadar benzin ücreti ödüyordum önceki aracımda. Şimdi ise bu aracımda da başa baş gidebiliyoruz. Yani evimde kullandığım enerjinin artanını aracımda değerlendirebiliyorum. 1,5-2 yıl içerisinde evin enerji bedeli yansımadığı gibi aracı şarj ettiğimizi söyleyebilirim. Yani araç bonus olmuş oldu. Aylık bazda baktığımızda 5-6 bin lira gibi bir tasarruf sağlamış oluyoruz bu sistem sayesinde” şeklinde konuştu.

200 istasyon güneşle çalışacak

200 istasyon güneşle çalışacak