Son dakika... Evden çalışma döneminde kaktüse ilgi arttı

Son dakika... Evden çalışma döneminde kaktüse ilgi arttı

Salgın döneminde pek çok sektörde az ya da çok evden çalışma sistemi uygulanıyor. Evde bilgisayar ve telefon kullanım süresi uzun olunca radyasyon tehlikesinin arttığını düşünenler, radyasyonu emdiği iddia edilen kaktüse talep gösteriyor. Peki kaktüs radyasyona karşı koruma sağlar mı? CNN TÜRK Muhabiri Mustafa Berber, Doktor Buğra Buyrukçu'ye sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs nedeniyle kamu ve özel sektörde pek çok ofis evden çalışma sistemine geçti. Ofisler evlere taşınınca da bilgisayarın sık kullanılması, telefonun elden düşmemesi radyasyon da arttı. Vatandaşlar da çiçekçilere akın etti. Ama bu kez güzel kokan çiçekleri almak için değil, radyasyonu emdiği iddia edilen kaktüsleri almak için.

Peki, kaktüs radyasyona karşı fayda sağlar mı? Geleneksel tamamlayıcı tıp alanında çalışan Doktor Buğra Buyrukçu, genel olarak tüm bitkilerin fotosentez nedeniyle güneş ışınlarıyla birlikte radyasyonu da emdiğini ancak kaktüsün çok daha etkili olduğunu anlattı. Buyrukçu, "Bununla ilgili geçtiğimiz yıllarda bir bilimsel çalışma yapıldı. Bu çalışmada özellikle televizyon, telefon, antenli cihazların yanına 9 kaktüs konuldu, Radyoaktivitenin yüzde 58 düştüğü görüldü. Artık biz bilimsel olarak da biliyoruz ki kaktüs bitkisi radyoaktiviteye karşı laptop, televizyon veya etrafınızda baz istasyonu konusunda çok etkili oluyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ama her kaktüs radyasyona karşı aynı etkiyi göstermediği söyleyen Dr. Buyrukçu, "Özellikle genç ve küçük kaktüsleri kullanmamız bir katkı sağlamıyor. Büyük kaktüs gerekiyor. Orta bölgesinin radyasyonu daha çok çektiğini biliyoruz. Yaprakları olan kaktüsün daha etkili olduğu biliniyor. Sadece gövde olan kaktüste daha az etki olduğunu biliyoruz" dedi.

150'den fazla çeşiti olan kaktüs, bakımı en kolay bitkiler arasında yer alıyor.