Evi terk eden kadın nafaka ödeyecek

Evi terk eden kadın nafaka ödeyecek

Diyarbakır'da 50 yıllık bir çiftin boşanma davası ilginç bir kararla sonuçlandı. Mahkeme, evi terk edip çocuklarıyla yaşamaya başlayan 78 yaşındaki kadının eşine nafaka ödemesine karar verdi. Bu karar beraberinde pek çok soruyu akıllara getirdi. Peki, kadının erkeğe nafaka ödemesi hukuken mümkün mü? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

50 YILLIK ÇİFTİN BOŞANMA DAVASINDA İLGİNÇ KARAR

Avukat Mehmet Bülent Deniz, "Nafaka ödenmesi konusunda illa erkek kadına nafaka ödeyecek diye bir durum söz konusu değil. Aile mahkemesi hakimi sorumluluklarını yerine getirmeyen eşin bu sorumlulukları yerine getirmesi için karar verebilir" dedi. Öyle de oldu. Mahkeme, bu kez kadının erkeğe nafaka ödemesine hükmetti. Şaşkınlıkla karşılanan bu karar, Diyarbakır'da yaşayan bir çiftin boşanma davasında çıktı.

EVİ TERK EDEN KADININ NAFAKA ÖDEMESİNE KARAR VERİLDİ

50 yıllık evli çift boşanma aşamasına geldi. 78 yaşındaki kadın çocuklarını aldı, evi terk etti. Bunun üzerine eşi mahkemenin yolunu tuttu. Onu terk eden karısına nafaka davası açtı. Mahkeme, terk edilen eşin mağdur olduğuna ve evi terk eden kadının eşine yoksulluk nafakası ödemesine karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KADIN ERKEĞE NAFAKA ÖDER Mİ?

Peki, hukuken bu nasıl mümkün oluyor? Avukat Mehmet Bülent Deniz, "Kadının erkeğe nafaka ödemesi gibi bir akrar söz konusu. Bu medeni yasanın 175. maddesi gereğince mümkün olan bir durum. Maddi olarak zor duruma düşen kişi, diğer taraftan yoksulluk nafakası talep edebillir. O davada erkeğin herhangi bir geliri yok. Boşanan kadının ise maddi imkanları daha fazla olduğu için mahkeme kadının erkeğe nafaka ödemesine karar vermiş" diye konuştu.