EYT çalışmasındaki formüller ne?

EYT çalışmasındaki formüller ne?

Hükümetin gündemindeki önemli başlıklardan biri olan EYT için bakanlık farklı formüller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Peki, o formüller neler ve ilk atılacak adım ne?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emeklilikte yaşa takılanlar için alternatif çözüm politikaları üzerinde çalışırken 3 formül ön plana çıktı. Sabah Gazetesi'nin haberine göre ilk adım olarak; emeklilikte yaşa takılanlar komisyonu kurulacak. EYT'liler Eylül 1999 öncesi sigortalı olan ve hali hazırda emekli olamayanlardan oluşuyor. EYT'lilere ilişkin 3 formül yani "prim, yıl, yıpranmaya" dayalı formüller üzerinde çalışılacak.

EYT'de hangi formüller var?

- Primi yetemeyene vafık, sandık kesintisi ile emeklilik

- Yıpranma hakkıyla erken emeklilik formülü

- 50 yaş ve üstü için vergi, prim teşviki sağlanması

- Eksik prim günlerinin borçlanarak tamamlanması

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çalışmaya göre, primi yetmeyenler için vakıf, sandıklar aracılığıyla "iş emekliliği", aylığın belli bir miktarının kesilerek daha erken emekli olma imkânı sağlayan "kısmi erken yaşlılık emekliliği", süre tamamlanması gibi seçenekler değerlendirilecek.

Yıpranma hakkı olmayan ağır işlerde çalışanlara, emekliliğine 3-4 yılı kalanlara her yıl için yüzde 4-5 gibi bir oranda kesinti yapılarak erken emeklilik sağlanması da seçenekler arasında bulunuyor. Ayrıca 50 yaş ve üstü çalışanlara vergi, prim teşviki sağlanması, 9 bin gününü dolduran her 360 gün karşılığı dörtte birinin yaştan düşülmesi formüllerinin her biri teknik olarak değerlendiriliyor.

Prim tamamlama da EYT çalışmalarında konuşulan başlıklardan biri. Eylül 1999'dan önce işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5 bin ile 5 bin 975 prim günü isteniyor. Bunu tamamlayanların yaşı dikkate alınmadan böylece emeklilik imkânı doğuyor. Eksik prim günleri borçlanarak tamamlanabilir.

Belirli yaşın doldurulması, hizmet süresi ya da prim gün sayısı koşullarından herhangi birini tamamlayamayıp emekli olamayanların sayısı 1 milyon 800 bini buluyor. Bunlardan ikisini tamamlayanların sayısı ise 5 milyonun üzerinde. Bu kriterlerden herhangi birini ya da ikisini birden taşımayanların sayısı da 6.5 milyonu geçmiş durumda. EYT'ye ilişkin düzenlemenin ekim ayında meclis açılınca gündeme gelmesi bekleniyor.