EYT'de sigorta borçlanması nasıl olur?

EYT'de sigorta borçlanması nasıl olur?

EYT ile birlikte sigorta borçlanması da gündemdeki yerini koruyor. Peki sigorta borçlanması hangi durumlarda yapılır? Detayları, CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, Vergi Uzmanı Muhammed Bayram ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eksik olan sigorta prim günleri, borçlanma yoluyla kapanıyor. Emeklilik hayallerine bir adım daha yaklaşılıyor.

Muhammed Bayram, “Askerlikle alakalı borçlanmalar sigortalık başlangıç süresini geri çeker. Doktorların hizmetleri ile alakalı geçirdikleri eğitim yapılan işlerde geri çeker ve yurt dışı borçlanmalar sigortalık başlangıcını geri çeker. Kişilerin bazı meslek grupları için sigortalık süresini öne çekme durumu var. Ayın zamanda SGK pirimi fazla olanların fazla emekli aylığı alma durumları var. Kişinin son 7 yılda 3 buçuk yılın bir fazla gününde hangi sigorta kolunda emekli olacaksa ona bakılarak onun üzerinden emeklilik yapılmakta.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erkek çalışanların yakından takip ettiği konu ise askerlik borçlanması. Muhammed Bayram, “Maksimum 2 yıl borçlanabiliyor. Yani 720 gün prim gün sayısı borçlanabiliyor. Askerlik borçlanması ile beraber kişilerin emeklilik yaşı yani sigorta başlangıcı öne çekiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kadınlardaki en önemli borçlanma ise doğum borçlanması oluyor. Muhammed Bayram, “Kadınlarda 3 çocuğa kadar yapılabiliyor. Her bir çocuk için 720 gün borçlanabiliyor. Toplamda eğer 3 çocuğa sahipse 2160 gün borçlanabiliyor. Emekli sandığına tabi memurlarımız ücretsiz izinde geçirdiği süreleri sigorta borçlanması yapabilir.” ifadelerini kullandı.

Sigorta borçlanması sözleşmeli olarak çalışan öğretmenleri ve part time çalışan sigortalıları da kapsıyor.