None

EYT'de umutlar yeniden yeşerdi

A A

21.01.2022 - 10:44 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışmaların devam ettiği söylentileri yeniden umutları arttırdı. Binlerce kişinin gözü gelecek müjdeli haberde. Peki, düzenleme hayata geçerse kimler bu haktan faydalanabilir? İşte detaylar...

Peş peşe yapılan açıklamalar beklentileri arttırdı. Şimdi emeklilik hayali kuran binlerce kişinin aklında tek bir soru var: "Düzenleme beni de kapsar mı?"

"4 MİLYON 800 BİN KİŞİ EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILDI"

Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "Ülkemizde çalışma hayatının en önemli konularından bir tanesi emeklilikte yaşa takılanlar. Şu anda da yaklaşık 4 milyon 800 bin kişi EYT'li. 8 Eylül 1999 tarihine kadar, bu sefer de sigortalı olanlarda yaş şartı olmaksızın sadece prim günü ve sigortalılık gününü tamamlayıp emeklilik hayali kuran kişilerin kademeli emeklilik sistemi ile beraber emekli olmalarının süresi kademeli olarak uzadı" dedi.

KİMLER DÜZENLEMEDEN FAYDALANABİLECEK?

Özgür Erdursun, "Düzenleme hayata geçerse 8 Eylül 1999 tarihi dahil, bu tarihe kadar sigortalı olan SSK, Bağkur, Emekli Sandığı fark etmeksizin tüm çalışanlar faydalanabilecek" diye konuştu. 

 

KİMLER FAYDALANAMAYACAK?

Prim gün sayısın eksik olanlar bu haktan faydalanamıyor. Erdursun, "8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihi emeklilikte işe başlama tarihi sayılmıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar kapsamına alınmıyor" ifadelerini kullandı.