Fahrettin Altun'dan Rusya-Ukrayna mesajı

Fahrettin Altun'dan Rusya-Ukrayna mesajı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Ukrayna-Rusya krizinde her türlü diplomatik inisiyatife destek verdiğini söyledi. Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu da hatırlatan Altun, "Ortak bir politikanın şekillenmesinde ve uygulanmasında Türkiye üzerine düşeni yapacaktır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

RUSYA-UKRAYNA ARASINDAKİ KRİZ

Türkiye'nin Ukrayna-Rusya krizinin barışçıl yolla çözülmesi için her türlü diplomatik inisiyatife destek verdiğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’ya dönük askeri hamle yapması durumunda Türkiye'nin nasıl bir yol izleyeceği sorusunu yanıtladı. "Biz NATO mensubuyuz ve uluslararası güvenlik meselelerinde karar verme mekanizmalarının en aktif üyelerden biriyiz" diyen Altun, Montrö Anlaşması'nın maddeleri ve gereklilikleri konusunda da Türkiye'nin aynı hassasiyeti göstermeye devam edeceğini söyledi.

UKRAYNA İLE SAVUNMA ANLAŞMALARI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bloomberg ajansına konuştu. Ukrayna ile yapılan İHA, SİHA satışı başta olmak üzere savunma anlaşmalarının Rusya ile ilişkileri nasıl etkileyeceğine dair değerlendirmede yaptı. "Türkiye şimdiye kadar hiçbir ülke ile yaptığı anlaşmaları bir başka ülkenin talebi ya da baskısıyla sona erdirmedi. Çünkü biz yaptığımız anlaşma ve iş birliklerini bir başka ülkeyi hedefleyip hayata geçirmiyoruz. Bunu en iyi bilen ülkelerin başında Rusya geliyor. Ukrayna ile yaptığımız ve yapacağımız anlaşmalar da bu krizle doğrudan ilişkili değil" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PUTİN TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK

Altun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere önümüzdeki günlerde Türkiye'ye geleceğini hatırlattı. Gergin ortamın bölgeye zarar vermemesi için herkesten sağduyulu davranmalarını beklediklerini kaydetti.

Gizli 'Ukrayna' yazışmaları basına sızdı!

Gizli 'Ukrayna' yazışmaları basına sızdı!