Faili meçhul cinayetler davasında beraat kararını istinaf bozdu

Faili meçhul cinayetler davasında beraat kararını istinaf bozdu

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, faili meçhul cinayetler davasında verilen beraat kararlarını bozdu. Sanıkları arasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken'in olduğu 19 sanık hakkındaki dava yeniden görülecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Faili meçhul cinayetlere ilişkin dava istinaf mahkemesinin bozma kararı üzerine yeniden görülecek.

1990'lı yılarda işlenen 18 faili meçhul cinayete ilişkin Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesince görülen dava 2019 yılında kara bağlanmıştı ve mahkeme, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, dönemin Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, eski istihbaratçı Korkun Eken ve Özel Harekat Polislerinin de aralarında buluduğu 19 sanığın beraatine karar vermişti. Yerel mahkemenin kararında, "Cinayetlerin güvenlik güçlerine yakalanmayacağına güvenen kişi ve kişilerce işlendiğinin anlaşıldığı" belirtilmişti.

Eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın'ın sanıkları suçlayan beyanlarının mahkumiyete yetersiz olduğu savunularak, dosyadaki bilgi ve belgeler için de "duyumdan" ibaret denilmişti. İtiraz üzerine başvuruyu değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanıklar hakkında verilen beraat kararlarının oybirliği ile bozulmasına karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5 Nisan'da alınan bozma kararının gerekçesinde, bazı sanıkların savunmaları alınmadan hüküm kurulduğu belirtildi. Delillerin yeterince tartışılmadığı ve yetersiz gerekçe ile hüküm kurulduğu vurgulandı.

Bozma kararı sonrası dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülecek. Sanıklar; Behcet Cantürk, Ömer Lütfi Topal, Savaş Buldan ve Tarık Ümit'in de aralarında bulunduğu 18 faili meçhul cinayete ilişkin yeniden hakim karşısına çıkacak.