FETÖ'cülerin Türkiye’ye iadesi

Video: FETÖ'cülerin Türkiye’ye iadesi

Adalet Bakanlığı yurt dışında kaçak bulunan FETÖ'cülerin iadesi için yeni bir strateji belirledi. Bundan sonra Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün talimatıyla üst düzey bürokratlardan oluşturulacak bir teknik ekip, iade talep edilen ülkelerde muhataplarıyla yüz yüze görüşüp FETÖ'cülerin iadesini isteyecek.

Türkiye 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından bugüne kadar 94 ülkeden 618 FETÖ’cünün iadesini istedi. Ayrıca 54 ülkeden de 154 FETÖ’cünün geçici tutuklanması talep edildi. Ancak ABD, Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri bugüne kadar Türkiye’nin iade taleplerini karşılamadı. Bu durum üzerine strateji değiştiren adalet bakanlığı teknik bir heyet oluşturarak iade talep edilen ülkelerle yüz yüze görüşme kararı aldı. 

Teknik heyet oluşturma kararı, 11. büyükelçiler konferansına katılan büyükelçilerin ülkelerinin iade taleplerine sıcak bakmadığı yönünde görüş bildirmeleri üzerine alındı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün talimatıyla kurulacak teknik heyette adalet bakan yardımcısı ve genel müdür düzeyinde üst düzey bürokratlar yer alacak. Teknik heyetin hükümet ve kabine değişikliği olan ülkelerde yüz yüze görüşmelere ve iade taleplerini bizzat iletmeye ağırlık vereceği öğrenildi. 

Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok Almanya’dan teröristlerin iadesini istedi. FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in yaşadığı ABD’den de onlarca iade talebinde bulundu. Sadece Gülen’in 7 kez iadesi talep edildi. Ancak bakanlık verilerine göre bugüne kadar sadece 23 ülke sınır dışı etme yoluyla 109 kişiyi iade etti. 45 teröristin iade talebi ise reddedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS