FETÖ'nün eski emniyet imamı: Meclis'te FETÖ ile bağlantılı milletvekilleri var

Video: FETÖ'nün eski emniyet imamı: Meclis'te FETÖ ile bağlantılı milletvekilleri var

Bir dönem Fethullah Gülen'e en yakın isimlerden biri olan Kemalettin Özdemir CNN TÜRK'te Didem Arslan Yılmaz'ın konuğu oldu. Çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Geçmişte örgütün emniyet imamlığını da yapan Özdemir, özellikle AK Parti ve MHP içinde cemaate yakın isimler tanıdığını söyledi. 'Meclis'te FETÖ ile bağlantılı milletvekilleri var' dedi.

 FETÖ'nün infaz emri verdiği Kemalettin Özdemir uzun bir aradan sonra ilk kez konuştu. Örgütün kendisini itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyen Özdemir, Adil Öksüz'ün ismini yıllar önce devletin ilgili kurumlarına bildirdiğini açıkladı.


Bir dönem FETÖ'nün elebaşısı Fethullah Gülen'in en yakınındaki isim olarak bilinen ve 90'lı yıllarda örgütün "emniyet imamı" olduğu belirtilen Prof. Dr. Kemalettin Özdemir, örgütün yapısını anlattı. Emniyette KÖZ grubu olarak adlandırılan ve kendisine bağlı hareket eden polislerin olduğu yönündeki iddiaları reddeden Özdemir, firari Adil Öksüz ile bir dönem aynı fakültede görev yaptığını ve 2009'da bu ismi güvenlik birimlerine bildirdiğini söyledi.


Kemalettin Özdemir, CNN TÜRK'te Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını cevapladı. FETÖ'nün emniyet imamı olarak, polis koleji öğrencilerine dini konularda dersler verdiğini söyleyen Özdemir, örgütten tamamen ayrıldıktan sonra da örgütün iç yapısıyla ilgili devletin ilgili birimlerine gerekli bilgileri verdiğini ifade etti. İşte Özdemir'in sorulara verdiği cevaplar:


Yüzbaşı Murat Eren, kendisine nasıl kumpas kurulduğunu açıkladı


Emniyette köz grubu var mı?


Köz grubuyla ilgili iddiaları, muhatapları yalanladılar. HTS kayıtlarından onları tanıyıp tanımadığım açıkça görülecektir. Devletin içerisinde sıralı amirleri dışında, birilerinin talimat vermesi kabul edilemez, bunların ihanetle cezalandırılmasını istiyorum. Devletimizin elinde yeteri kadar bilgi vardır.


FETÖ'nün 20 ablası tutuklandı


"Benimle ilgili algı operasyonu var"


FETÖ'ye en büyük zararı vereceğimi düşünerek, benim itibarımı zedeleyerek bir algı operasyonu yürütüyorlar. Tek başına terör örgütü yapmıyor bunu yurt dışındaki ayağı da bunu tetikliyor. Köz grubunu tanımıyorum ve her türlü tespite de hazır bulunuyorum. Bu zararı 15 Temmuz'da gördük ve eğer böyle bir yapılanma mutlaka çökertilmelidir.


Aile sağlığı personeline 'FETÖ'cü müsün' anketi sürüyor


"1992'ye kadar görev yaptım"


1980 yılında üniversitedeki doktoramı bitirince Ankara'ya geldim. Dini bir eğitim almıştım. O zaman cemaat şimdi terör örgütünün lideriyle sohbet edebilmem için teklif geldi. 1980 yılında o dönemde polis kolejinin öğrencileriyle ilgilenen bir takım abiler geldi. Bu sanırım 1992'ye kadar devam etti. O dönemde o insanlara ben devlete nasıl saygı göstermeleri gerektiği hassasiyetleri vermeye çalıştım. Onların abileri vardı zaten ama ben onların yüzlerinde, bugünkü katillerin yüzlerinde gördüğümü görmedim. Hakikaten masum insanlardı bunlar. Bana o dönemde verilen görev o öğrencilerin imamlarıyla ilgiliydi.


Öksüz'ün 'SIR' plakalı otomobili Kaynak Holding'in çıktı


"Benim kod ismim yoktu"


Şu anda terör örgütünün başındaki isim, bazı kişilere sahabi isimleri ile Türk büyüklerinin isimleri veriliyordu. Benim onlarla sohbet ettiğim dönemlerde Kemalettin ismini kullanıyordum, herhangi bir kod ismi kullanmadım. O zaman kod isimleri yoktu. Ben o dönemde hiçbir polis amirinin, polis akademisi öğrencisinin kod ismini duymadım. Eğer bir öğrencinin ismi İslami değilse onlar bunu kullanabiliyordu ama bunların sayısı oldukça azdı.


Gülen için istenen ceza belli oldu


"Tuvalette namaz, içki için"


Bu yapı belli bir döneme kadar samimi insanlardı. Bu insanların abileri hangi talimatı getirdiklerini ben sonradan öğrendim. Örneğin 5 vakit namazı, akşam evine gidince ya da tuvalette kılın, yahut içki için deniliyormuş. Anne ve babalarını terörist başına tercih edecek duruma geldiler. Böyle bir savrulma yaşadılar. Yoksa bu çocuklar böyle değildi, Anadolu'nun masum çocuklarıydılar.


Murat Ülker'den 'cemaat' yanıtı


Nurettin Veren'i yalanladı


Benim MİT ile alakalı bir sohbetim ve münasebetim olmadı. Benim oradan herhangi bir şahısla ilgim olmadı. Nurettin Veren ile irtibatım İzmir'de oldu. O da öğrencilerin evlere yerleştirilmesi gibi bir konuydu. Zaten 1995 yılında Ankara'dan ayrıldım ve Sakarya'ya gittim. Bu öyle bir yapıdır ki bu yapının başındaki isim bilir sadece kimin ne işle uğraştığını. Bu nedenle ne o benim ne iş yaptığımı bilir ne de ben onun ne işe yaptığını bilirim.


FETÖ'nün eski askeri imamı: 'Cumhurbaşkanına suikast yapmak isteyeceklerdir'


"2009'dan itibaren tamamen ayrıldım"


2009 yılından sonra bu yapıdan tamamen ayrıldığımda zaten beni bırakmışlardı. Onların istedikleri fetvayı veremeyeceğimi düşündükleri için böyle bir dışlanma gerçekleşti. Bu dışlanma hemen hemen tüm gruplara söylendi.


Adil Öksüz'ün ismini verdi mi?


2009'dan itibaren ilgili devlet güvenliklerine bu konuda bilgi verdim. Hem savcılık hem onun dışındaki adli mercilere hem de terörle mücadeledeki ilgili birimlere bizzat bu isimler verildi. Hatta şema olarak bu vardı. Bundan yıllar önce bu konuları aktardık. Sanırım yargılayan hakim bu şemadan haberi yoktu.


"Öksüz'e referans olmadım"


Adil Öksüz'e referans olduğum haberi kesinlikle söz konusu değildir. Adil Öksüz ile aynı fakültede görev yaptık. Adil Öksüz ile birlikte 8 asistan alındı. Bunlar son operasyonla tutuklandı. O dönemde kimler alındı gerçekten bilmiyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS