FETÖ'nün mahrem yapılanması

Video: FETÖ'nün mahrem yapılanması

FETÖ terör örgütünün emniyetteki "Mahrem yapılanmasına" ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Bir sanığa verilen hapis cezasının gerekçeli kararında FETÖ'nün emniyet mahrem yapılanmasının 7 büyük bölge ile bunlara bağlı küçük bölgeler ve 10 ana temsilcilikten oluştuğu belirtildi.

 


FETÖ'nün emniyet içerisindeki mahrem yapılanmasının detayları, sanık Ercan Şahin’e verilen 16 yıl 6 aylık hapis cezasının gerekçeli kararında gözler önüne serildi. Ankara 25. ağır ceza mahkemesi tarafından yazılan gerekçeli kararda, emniyet mahrem yapılanmasının 7 büyük bölge ile bunlara bağlı küçük bölgeler ile 10 ana temsilcilikten oluştuğu, mahrem imamlar arasındaki hiyerarşik yapıyı belirginleştirmek amacıyla sınıflandırmaya gidildiği tespit edildi. 

Deşifre edilen mahrem yapıda 7 büyük bölge, Ankara, Ege, Erzurum, polis akademisi ve polis koleji, Marmara ve polis okullarından oluşuyordu. 10 ana temsilcilik ise, Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Erzurum, polis akademisi ve polis koleji, polis okulları, istihbarat daire başkanlığı, kaçakçılık ve organize ile terörle mücadele şube müdürlüklerinden sorumluydu. Bu kısımların üstünde bunları yöneten bir birim abisi vardı ve Bu kişi sözde Emniyet genel müdürlüğünü yöneten imamdı. 

Hiyerarşik yapıda Emniyet imamına bağlı çalışan bir sekreter vardı. Bu sekreter, FETÖ'nün mali ve personel yapısını takip ediyordu. Temsilciliklere bağlı küçük bölge mesulü/genel müdürü vardı ve Her temsilciliğin altında da dörder küçük bölge bulunmaktaydı. 

Gerekçeli kararda, örgütün mahrem yapılanmasında görev alan imamlara sorumlulukları ve hiyerarşik konumlarına göre "temsilci", "genel müdür", "müdür", "genel sekreter", "küçük bölge sekreteri", "zümre başkanı" ve "öğretmen" gibi unvanlar verildiği anlatıldı. 
Karara göre, emniyet mahrem yapılanmasındaki sözde üst düzey yönetici ve mahrem imamlar harflerle kodlanıyor ve bu kişiler arasındaki hiyerarşi böyle belirtiliyordu. Buna göre "AAA" temsilciyi, "AA" genel müdürü, "A" müdürü, "BB" okul biriminde görevli müdür yardımcısını, "B" müdür yardımcısını ve zümre başkanını, "C" ise öğretmeni ifade ediyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS