FETÖ'nün taktiği deşifre oldu! Seyir halindeki minibüslerde toplanıyorlardı...

Video: FETÖ'nün taktiği deşifre oldu! Seyir halindeki minibüslerde toplanıyorlardı...

İstanbul’da, FETÖ'ye mali destek sağladıkları iddiasıyla MİT ve polisin düzenlediği operasyonla 14 kişi gözaltına alınmıştı. O zanlılar hakkında çarpıcı detaylara ulaşıldı. Örgütsel toplantıları seyir halindeki minibüslerde yaptıkları ortaya çıktı.

Örgütsel toplantıları seyir halindeki minibüslerde yaptılar. Kendilerini gizlemeye çalıştılar. İstanbul polisi ve MİT, FETÖ'nün bu yöntemini deşifre etti. Kullandıkları yöntem ise Umberto Eco'nun Prag mezarlığı kitabını anımsattı.


Geçen Mart ayında biri FETÖ'nün sözde imamı 3 kişi gözaltına alındı. İstanbul mali polisi ve MİT, yakalanan zanlıların aralarındaki irtibatlarını mercek altına aldı. Soruşturma derinleştirildi. FETÖ üyelerinin, mali destek sağlamak, aranan ve firari kişilerin saklanması için onları Silivri ve Çatalca'daki çiftlik evlerinde gizledikleri ortaya çıktı. Operasyon için düğmeye basıldı. Örgüte aktif mali yardımda bulunan, yeni hücre evleri oluşturan ve bu evleri finanse eden 14 FETÖ üyesi yakalandı. İçlerinde daha önce kamudan ihraç edilmiş öğretmenler ile bazı iş insanları bulunuyor.


Gözaltına alınanların kullandıkları yöntem ise şaşırtıcıydı. FETÖ'nün gizli hücresi, "Prag Mezarlığı" kitabında; İki ajanın dinlenmemek için Paris'in sokaklarında araç ile dolaşarak haberleştikleri yöntemin bir benzerini kullanıyorlardı.
Minibüstekilerin yakalanma durumunda ise başka bir taktiğe başvuruyorlardı. Yakalananların evlerine giderek oradaki belgeleri imha etmeyi planları da deşifre edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS