Forbes'tan Türk Savunma Sanayiine övgü

Forbes'tan Türk Savunma Sanayiine övgü

ABD’nin önde gelen dergilerinden Forbes, Türkiye’nin savunma sanayiindeki adımlarını ele aldı. "Türkiye hiper savaş yeteneği olan ordu kuruyor" başlığıyla yayımlanan analizde, Türkiye’nin dış politikadaki aktif rolüne de dikkat çekildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’nin son yıllarda en çok gelişme gösterdiği alanlardan biri savunma sanayii. Birçok çatışmanın kaderini değiştiren İHA’lar ve SİHA’ların yanı sıra Türkiye’nin özgün savunma ürünleri dünyanın ilgisini çekiyor. O atılımları değerlendiren Forbes Analisti Amir Hüseyin, "Türkiye'nin Savunma Sanayiindeki gelişmelerinden çıkarılacak en önemli ders, dışa bağımlılığın azaltılmasının büyük bir güç olduğudur" ifadelerine yer verdi.

Forbes Analisti Amir Hüseyin, Türkiye’nin savunma sanayii bütçesini her yıl artırdığına dikkat çekti. 20 milyar doları aşan savunma bütçesi için "NATO’nun en büyük ikinci silahlı kuvvetini ayakta tutuyor" vurgusu yaptı.

Türkiye'nin donanmadan havaya 700'den fazla proje yürüttüğü ve bu projelerin amacının gelecekteki savaşlarda etkin şekilde kullanılacak silahlar üretmek olduğu belirtildi. Forbes dergisindeki analizde Türk Savunma Sanayii ürünlerinden övgüyle söz edildi. Bayraktar TB2'nin Suriye ve Karabağ Savaşı’ndaki başarılarına, Akıncı TİHA'nın yaklaşık 26 saat uçarak dayanıklılık rekoru kırdığına yer verildi. Analizde Türkiye’nin dış politikadaki aktif rolüne de yer verildi. PKK’ya karşı yürütülen mücadelenin yanında Suriye’deki art arda operasyonlar ve Azerbaycan'a Karabağ'daki desteğe dikkat çekildi. Türkiye'nin Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta Ukrayna’ya hatrı sayılır destek verdiği ifade edildi.

FETÖ'nün eğitim yapılanmasına operasyon

FETÖ'nün eğitim yapılanmasına operasyon