Gaffar Okkan'sız 19 yıl!

Video: Gaffar Okkan'sız 19 yıl!

Bugün 24 Ocak. Hain bir saldırı ile şehit edilen dönemin Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın 19. ölüm yıl dönümü. Diyarbakırlılar "Gaffar Baba"larını unutmuyor. İzleri hala yaşatılıyor.

Hani sıradışı, ezber bozan adamlar vardır ya. Gaffar Okkan öyleydi. Bir kentin sadece emniyet müdürü değil, babasıydı. Gaffar Okkan, aramızdan ayrılalı tam 19 yıl oldu.


24 Ocak 2001'de 5 polis memuru ile şehit edildi


24 Ocak 2001'de Diyarbakır'da valilik binasına doğru giderken pusuya düşürüldü zamanın Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan. 5 polis memuru ile birlikte şehit oldu. Sadece Diyarbakır değil, bir ülke yas tuttu.


O hain saldırıya kurban gittiğinde 49 yaşındaydı. 49 yaşına gelene kadar da başarılarıyla adından söz ettirmeyi başarmıştı. Hayatı Sakarya'nın Hendek ilçesinde 1952'de başladı. 30 Eylül 1970'te polis kolejinden, 29 Eylül 1973'te polis akademisinden mezun oldu. Araya bir de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi lisansı da ekledi.


18 kasım 1997'de diyarbakır'da göreve başladı


İzmir, Şanlıurfa, Eskişehir, Kars ve son olarak Diyarbakır'da görevini icra etti. 18 Kasım 1997'ydi Diyarbakır'a geldiğinde. Yaptıklarıyla Diyarbakırlıların sevgi ve saygısını kazandı.


Kadın polisler ilk kez onun emriyle trafiği yönetti


Saymakla bitmez ama bir kaçı akıllarda kaldı. Kadın polisler, Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle trafiği yönetti. İki küçük otomobil alan, Okkan, mavi beyaz renklere boyattığı otomobillerde 2'şer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kayıp çocukları toplayıp ailelerine teslim ederken diğeri ise yürümekte zorlanan yaşlıları gidecekleri yerlere taşıdı.


Makam aracına yaşlıları alır evlerine bırakırdı


Görev yaptığı süre boyunca kentteki huzuru üst seviyeye çıkardı. Meslektaşlarından ve hayırseverlerden topladı. İhtiyaç sahiplerine verdi. Ara ara esnaf ziyaretleri yapar, cep telefonu numarasını hiç çekinmeden verirdi. Okkan, makam aracıyla yolda giderken gördüğü yaşlıları aracına almasıyla da bilinirdi.


Sokakta çalışan çocukları spora yönlendirdi


Sokakta çalışan çocukları eğitime, spora yönlendirdi. Amatör spor kulüplerine de malzeme yardımında bulundu. Hatta Diyarbakırspor'un Süper Lig'e yükselmesi için uğraş verdi. Dönemin yönetimi onu onursal başkan ilan etti.


142 aile çocuklarının adını "Ali Gaffar" koydu


Diyarbakırlılar o kadar sevdi ki, 142 aile çocuklarının adını Ali Gaffar koydu. Bugün o çocuklar şehit emniyet müdürünün hatırasını yaşatanlardan. Okkan, her yıl Sakaryada'ki mezarı başında anılıyor. Ali Gaffar'larda o anmalara katılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS