Gaziantep ve Mardin’deki kazalar... İçişleri Bakanı Soylu: "Soruşturma çok yönlü sürüyor, iddialar inceleniyor"

Gaziantep ve Mardin’deki kazalar... İçişleri Bakanı Soylu: "Soruşturma çok yönlü sürüyor, iddialar inceleniyor"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin ve Gaziantep’te 35 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, "Bu büyük bir felaket. Allah bir daha böyle bir kaza ile hiçbirimizi sınamasın. İddialar inceleniyor, soruşturma çok yönlü sürüyor." dedi. Mardin'in Derik ilçesindeki kazada '3. bir TIR'ın daha olduğu, polisin TIR'ın lastiklerini patlattığı' iddiasına da yanıt veren Bakan Soylu, "Tamamen gerçek dışı değerlendirmedir" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Soylu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Kazanın ilk olduğu andan itibaren büyük bir vakar içinde olan halkın bir evladı olarak şükranlarımı iletmek istiyorum. Büyük bir sabır gösterdiler.

Bu büyük bir felaket. Allah bir daha böyle bir kaza ile hiçbirimizi sınamasın.

Bütün cenazelerimizi defnettik. Cenazeler olduktan sonra savcılarımızın da hakikaten cenazeleri bir an önce sahiplerine teslim edebilmek için 4 - 4.5 saatte otopsileri tamamlamış olduk.

Cenazeler esnasında vatandaşlarımızın da Kızıltepe'de olduğu gibi burada da çevre yolu talebi oldu. Biz de Ulaştırma Bakanlığımızla görüştük, Sayın Cumhurbaşkanımıza da talebi ilettik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yakın bir zamanda ihaleleri yapılıp Ulaştırma Bakanımız da buraya gelecek, hayata geçirilmeye çalışılacak.

Kaçış rampaları gibi rampalar istediler, bunu da yapacağız ama çevre yolu yapılınca belki buna ihtiyaç kalmayacak. Allah bizi bir daha böyle bir imtihanla sınamasın. 3 tane çocuğu olan anne var. Allah kimseyi evlat acısı ile karşı karşıya bırakmasın.

Derik halkına gösterdiği sabra, vakara minnet ve şükran duygularımı belirtmek istiyorum.

AĞIR TONAJLI OLDUKALRI VE FAZLA YÜK TAŞIDIKLARI İDDİASI

Soruşturmalar sürüyor. Soruşturma tüm taraflarıyla yürüyor, bir tek eksik görsek biz hınçlanırız, bedelini ödetiriz.

Biri 26 bin 180, biri 27 bin 60. Buradan ihracat yapan bir firma. Şırnak menşeili bir firmaya taşıtma yaparak mamulleri götürmek için anlaşmışlar. Şoförlerin 2'si gözaltında. Takip etmek zorundayız. Kimin ihmali varsa hesabını sorarız, sormak da zorundayız.

Soruşturma çok yönlü sürüyor derken sürücüsünden yoluna kadar, aracın teknik özelliklerine kadar soruşturma tüm yönleriyle sürmektedir. Sürücüler hangi saatte cep telefonu kullanmışa kadar soruşturmanın çok yönlü sürdüğünü.. Böyle bir şey söz konusu ise hesabı sorulur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3. TIR İDDİASI

3. bir TIR'ın varlığı, polisin lastiğini patlattıkları, olayın farklı boyutu olduğunu iddia eden değerlendirmeler var. Tamamen gerçek dışı değerlendirmedir. Bir polis kardeşimiz şehit oldu. O da vatandaşlarımıza yardım etmek için gelen bir kardeşimizdi.

BEŞTAŞ'IN İDDİALARI

Acı üzerinden hiç olmayan bir meseleyi ortaya getirip buradaki insanların acısını yükseltmeye çalışmanın anlamı yok. Taziyelere insanların acısını hafifletmek için gidilir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu taziye coğrafyasıdır. Dün akşamdan itibaren birçok tezvirat oldu. Böyle bir şey sözkonusu değil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YARALILARIN DURUMLARI

Son aldığım bilgi zannediyorum 5 kişi hastanelerde. Onların da ağır bir durumları sözkonusu değil.