None

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaşadıklarını ilk kez anlattı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaşadıklarını ilk kez anlattı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, darbe anında neler yaşadı, alıkonulmasında Akar'ın yakın çalışma arkadaşları nasıl davrandı? Merak edilen bu sorular Meclis'teki özel oturum sonrasında devletin zirvesinin de gündemindeydi. Akar, yaşadıklarını liderlere anlattı, kuvvet komutanlarının kendisine eşlik etmemesiyle ilgili de "Herkes görevinin başında" yanıtını verdi. CNN TÜRK muhabiri Ünal Kaya'nın özel haberi.

Darbe girişimi sonrasında akıbeti saatlerce merak edilen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncı Üssü'ne düzenlenen operasyon sonrasında ilk kez Çankaya Köşkü'nde görüntülendi.

Sonrasında Başbakan Binali Yıldırım'ın basın toplantısı sırasında kameraların karşına geçen Genelkurmay Başkanı öğleden sonra TBMM'deki özel oturuma katıldı. Toplantı sonrasında ise meclis başkanı, muhalefet liderleri, bakanlar ve yuksek yargı organlarının başkanları ile kameralara birliktelik pozu verdi.

Bu sırada geçmiş olsun dileklerini kabul eden Akar'a kuvvet komutanlarının neden kendine eşlik etmediği soruldu. Akar da "Herkes görevinin başında" demekle yetindi. Ancak CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre Akar, yaşadıklarını, özel oturum sonrasında meclis başkanı, başbakan, chp ve mhp liderleri, ike yüksek yargı organlarının başkanları ile Meclis'te yaptığı görüşmede anlattı. 

Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede Akar'ın, darbe teşebbüsünün başlamasıyla birlikte, kendisini yakın çalışma arkadaşları emir subayı ve özel kaleminin gözaltına almaya çalıştığını anlattığı öğrenildi. Genelkurmay Başkanı, teslim olması için silah doğrultulduğunu karşı koyunca da arbede yasandığını söyledi. Hulusi Akar'ın boynunda oluşan morluğun da bu sırada oluştuğu öğrenildi. 

Boğazı kemerle sıkıldı

NTV'nin haberine göre ise, Orgeneral Hulusi Akar’a darbe bildirisi imzalatmak istediler. Başına silah dayanan Orgeneral Akar’ın boğazı da kemerle sıkıldı. Hulusi Akar’a “Bildiyi imzalarsanız hayati tehlikeniz olmaz” denildi.

Akar, yanındaki komutanlarla birlikte helikopterle Akıncı Üssü’ne getirildi. Burada ayrı ayrı odalarda tutulan Akar ve arkadaşlarına su ve yemek verilmedi. Tuvalet ihtiyaçlarının karşılanmasında bile sıkıntılar yaşandı. Bu konuda tartışmalar yaşandı.

Hulusi Akar: "O görüntüler gerçek mi?"

Meclis'teki toplantıda İstanbul'da teslim olduktan sonra boğazı kesilerek öldürüldüğü öne sürülen asker de gündeme geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e bu olayla ilgili açıklama yapmasının faydalı olacağını söyledi. Bu sırada Genelkurmay Başkanı Akar "O görüntüler gerçek mi?" diye sordu, Kılıçdaroğlu da "Bayağı gerçek" diye yanıt verdi.

Danıştay Başkanı: "Selaları iyi düşünmüşsünüz"

Darbe girişimi sonrasında camilerden sela okutulmasıyla ilgili de Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün, toplantıda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i takdir ettiği ve 'selaları iyi düşünmüşsünüz" dediği öğrenildi. 

MHP lideri Devlet Bahçeli ise yaşanan darbe girişimine "Nasıl olur da insanlar silah arkadaşına silah çeker?" diye tepki gösterdi.

Yaklaşık 30 ismin katıldığı toplantı sonrasında Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile yarım saat daha görüştü.