Gıdada taklit-tağşiş'e ağır ceza

Video: Gıdada taklit-tağşiş'e ağır ceza

Gıdada vatandaşın hayatını tehlikeye atanlara hapis cezası için Tarım ve Orman Bakanlığının çalışması sonuçlandı. Bakan Bekir Pakdemirli, taslağın parti gruplarında görüşülmesi için Meclis'e de gönderildiğini söyledi. AK Parti grubunun yasa teklifi olarak sunacağı düzenlemeye göre, gıdada insan hayatını tehlikeye atan üretici ve satıcıya 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor.

Gıdada tüketicinin hayatını tehlikeye atanlara hapis cezası getirecek düzenleme için sona gelindi.


CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre taslakta, tüketicinin hayatını tehlikeye atacak bir gıda üreten, ihtal eden ve piyasaya sürene ürünlerin toplatılmasına ek olarak, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve bin günden beş bin güne kadar adli para cezası verilmesi planlanıyor. İhlalin 2 yıl içinde tekrarı halinde firmaarın beş yıldan on yıla kadar gıda sektörü faaliyetinden men edilmesi de gündemde.


Mevcut durumda ise bu kişilere uygulanan prosedür ürünün toplatılması, para cezası ve cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmasını içeriyor.


Taklit ve tağşiş gıda, yem üreten ve satana ise, örneğin kırmızı et içermesi gereken bir sucuk veya sosise beyaz et karıştırılıp, tüketiciyi aldatan olursa onlara da yeni cezalar yolda. Plan 50 bin lira idari para cezası. İzlenebilirliğini sağlamadan piyasaya arz eden perakende gıda veya yem işletmecisine de 5 bin lira ile 250 bin lira rası idarî para cezası verilecek.


Fiilin iki yıl içinde tekrarlanması durumunda ise bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden üç bin güne kadar adli para cezası uygulanması planlanıyor.


Ayrıca gıda veya yem işletmecisi beş yıldan on yıla kadar bu sektördeki faaliyetinden men edilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS