Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi: 17 ölü

Video: Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi: 17 ölü

Van'da göçmenleri taşıyan minibüs kaza yaptı. 16 göçmen ve insan kaçakçılığı yapan sürücü hayatını kaybetti. Yaralanan 50 göçmenin tedavisi sürüyor.

Daha güvenli yerlerde iş bulabilmek, rahat bir lokma ekmek yiyebilmek için daha iyi bir yaşam umuduyla çıktılar yola. Sadece 18 kişilik minibüse 66 kişi binmeyi, nefes almakta bile zorlanarak yük gibi taşınmaya razı oldular. Yolun sonuna ulaşamadı göçmenler. Yine göç yolu ölüme götürdü 16 kişiyi.


İran sınırından yasa dışı yollarla yurda giren Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu 66 göçmen, insan kaçakçılarıyla batı illerine gitmek için anlaştı. Göçmenler, koltuk olsa sadece 18 kişinin sığabileceği bu minibüse balık istifi bindirildi. Direksiyon başında insan kaçakçılığı suçundan sabıkalı 24 yaşındaki Gökhan Sırma vardı. Sürücü, kontrol noktalarına yakalanmamak için patika ve köy yollarından ilerledi. Özalp ilçesindeki Sürüyolu Mahallesi'ne geldiğinde ise direksiyon hakimiyetini kaybetti. Minibüs önce takla attı, sonra da şarampole yuvarlandı. Kazada 5'i çocuk 16 göçmen ve sürücü hayatını kaybetti. 50 göçmen de yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların tedavisi sürüyor.


Ölenlerin kimlik tespiti yapılıyor. Polis şimdi bu ölüm yolculuğunu organize edenleri arıyor. Para için kadınları çocukları minibüse dolduran insan kaçakçılarının peşinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS