Gözler "EYT" düzenlemesinde

Gözler "EYT" düzenlemesinde

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışma sürüyor. İlk etapta 1,5 milyonun üzerinde kişinin bu düzenlemeden yararlanması bekleniyor. Çalışmalar tamamlandıktan sora düzenlemenin yıl sonuna doğru meclis gündemine gelmesi yeni yıl da devreye girmesi bekleniyor. Ama sadece EYT değil sözleşmelilerin kadroya alınması da gündemde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gözler emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak düzenlemede. Türkiye’de 1999 öncesi sigortalı olmuş ve EYT’li olarak nitelendirilenlere yönelik çalışmalar sürüyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in önümüzdeki günlerde o çalışmalarla ilgili kabineye bir sunum yapması bekleniyor. Nasıl bir formülün devreye gireceği ondan sonra daha netleşecek. Düzenlemenin ise yıl sonuna doğru meclis gündemine gelmesi yeni yıl da devreye girmesi bekleniyor. Mevcut mevzuatta ayrıca, Bağ-Kur’lu emekli olmak için SGK’ya tabi çalışanlardan daha fazla prim ödüyor.

Vedat Bilgin, “Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı söyleyeyim. Emekli olanlar arasındaki bu farklılaşmayı emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım.” mesajını vermişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye Gazetesi'ne göre staj ve çıraklıkta geçen sürelerin emeklilik hesabında dikkate alınması, sözleşmelilerin kadroya alınması düzenlemesinde çalışanlara tercih hakkı verilmesi, sözleşmeli personelin tayin, terfi, nakil, izin hakları ve disiplin cezalarının kadrolu kamu görevlisi ile eşitlenmesi gibi adımların da yapılan hazırlıklar arasında olduğu ifade ediliyor.

Akşener’den altılı masa açıklaması

Akşener’den altılı masa açıklaması