Hafta sonu hava durumu nasıl olacak?

Video: Hafta sonu hava durumu nasıl olacak?
CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, hafta sonunda sağanak ve kar yağışları olacağını ve yıldırımlara karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Sürmeli ayrıca, Pazar gününden başlayarak hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta boyunca artışa geçeceğini de açıkladı.

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, hafta sonunda sağanak ve kar yağışları olacağını ve yıldırımlara karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Sürmeli ayrıca, Pazar gününden başlayarak hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta boyunca artışa geçeceğini de açıkladı.

İklim değişikliğinden hep bahsediyoruz. Neden iklim değişimi diyoruz? İklimler hiç değişmiyor muydu? Tarih boyunca iklimler sürekli değişiyordu. Dünya kurulduğundan beri bu var. Ancak 150 bin yılda gerçekleşmesi gereken değişim, 150 yılda meydana geldi. Burada normal rutindeki değişimin dışında bir durum söz konusu. Şimdi bu durum ilerliyor. Bir süre sonra iklim değişimi kendi kendini besler hale geliyor. Değiştirdiğimiz iklim, o nedenlerden biri haline gelip iklim değişimine neden oluyor.


İklim değişiminin nedenlerine ne diyoruz? Fosil yakıtların atıkları, karbondioksit özellikle. Karbondioksiti, fosil yakıtları yakarak insanoğlu atmosfere yolluyor. Ama o dönüşümden sonra iklimin değişimi kendi kendini besler hale gelmeye başladı. Örneğin, Kuzey Atlantik Salınımı, İzlanda üzerinden çıkar bazen kuzeyi dolaşarak Rusya'ya doğru gider. Orta Avrupa ile Türkiye ve Güney bölgeler kurak zamanlar geçirir Bazen o İzlanda’dan biraz daha güneye inip, Orta Avrupa üzerinden dolaşarak gider. Bazen de iyice güneye iner. Bu sistemin hareketine bağlı olarak İspanya, İtalya hatta Arap Yarımadası'nda, İsrail'de, Lübnan'da çok zaman seller olmuştur. Bu sistemin hareketi Deniz akıntıları ile direkt bağlantılıdır. İklim değişimi bu akıntılarda da, bu salınımlarda da değişimlere yol açabiliyor. Hatta son iki üç yıldır birbirini desteklediği düşünülüyor. Soğuk sıcak su akıntılarında çok ciddi dramatik sonuçlar gözleniyor. Bu da uzmanlara bu iklim değişiminin önümüzdeki zamanlarda hızı ve getirdikleri bakımından daha ivmeli bir şekilde, logaritmik bir şekilde, hızlı bir şekilde artacak sonucunu yorumlatıyor.


Alçak basınç alanı uzunca bir süredir Güneydoğu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu üzerinde ve 4-5 gün daha devam edecek. Gök gürültülü sağanaklar bu alanda devam ediyor. Yıldırımlara dikkat, ağaç altlarına sığınmayın. Elektrik gökyüzüne en yakın yerden deşarj oluyor. Dolayısıyla bizim yüksekte değil, düşük bir yerlerde olmamız gerekiyor.


Rüzgârlar yaklaşık orta kuvvette Marmara, Orta ve Kuzey Ege'de, Batı Akdeniz'de kuvvetli. Sıcaklığı biraz daha aşağı çekiyor. Zaten normallerin 3-4 derece kadar altındaydık. Beş, altı derece altında indiriyor.


Cumartesi, sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var. İç Ege’de karla karışık yağmur, arada kara dönebilecek. Başkent çevreleri bile karla karışık yağmur alabilir. Sivas dolaylarında kar şeklinde, Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kar şeklinde, Güneydoğu, Doğu Akdeniz Bölgeleri ise yine gök gürültülü sağanak alıyor. Bolu dolaylarında da kar yağışı bekliyoruz.


Sıcaklık değerleri son günlere nazaran birkaç derece azalmış durumda. Yeni hafta ile Pazar’dan itibaren tırmanışa geçecek. Önümüzdeki hafta daha fazla hissedeceğiz. Biraz daha fazla güneşlenme, biraz daha yüksek sıcaklık olacak.


3 Büyükşehir'de hava durumu nasıl olacak?


İstanbul'da sağanak bekliyoruz. Sıcaklık 10 derece, Rüzgâr kuvvetli. Sıkı giyinilmesini tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki günlerde adım adım sıcaklık tırmanacak. Yeni haftaya beraber 23-24 Nisan'da 15-16 dereceye doğru ilerleyecek.


Başkentte yağmur, yüksekler için karla karışık yağmur. Çok kuvvetli bir yağış değil. Zayıf bir yağış. Rüzgâr kuzeyde sert esiyor, yani iyi üşütecek. Pazarda yerel yağışlar, Pazartesi yağış kesiyor. Sıcaklıklarda 5 günde 9 derecelik artış var.


İzmir güneş alıyor. Sabahın erken saatlerinde arada yağmur da var. Muhtemelen o kadar daha ötesine geçmeyecek günün. Pazar, Pazartesi, Salı hem güneş görecek, hem de sıcaklık tırmanacak. 20 dereceyi aşacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS