Haliç'te suyun rengi neden kahverengiye döndü?

Haliç'te suyun rengi neden kahverengiye döndü?

İstanbul'un simgelerinden "Altın Boynuz" olarak da bilinen Haliç'te suyun rengi kahverengiye döndü. Peki suyun renginin değişmesinin sebebi kirlilik mi? CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Engin Özbek, detayları İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş'la konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Önce koku yayıldı, ardından mavi olan su kahverengiye döndü. İstanbul'un "Altın Boynuzu" Haliç renk değiştirdi. Peki, suyun rengi neden değişti?CNN TÜRK'e konuşan İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, "Oksijensizlikten dolayı birden bire reaksiyon gösteriyor ve kahverengiye dönüşerek ve arıtma tesislerinden bırakılan atıklarla birlikte gerçekten çok kirli bir hal alıyor. Haliç kıyıları hala kirli, dipte hala atık çamur var. Kirlilik büyük bir olasılıkla arıtma tesislerinden gelen kirli sulardır. Su basılmadığında da dipte buluna bir takım çamurlar, reaksiyon göstererek yukarı çıkabiliyor" dedi.

O halde Altın Boynuz Haliç'in eski haline dönmesi için ne yapılması gerekiyor? Zafer Murat Çetintaş, "Biyolojik arıtmaya geçerseniz kalıcı çözüm olur. Daha çok balık olur, daha çok canlı yaşam olur" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "İstanbul’da tüm atık su arıtma tesisleri çalışır vaziyette olup 7/24 esasıyla İstanbullulara hizmet vermektedir. Haliç'e hiçbir şekilde atık su deşarjı bulunmamaktadır. İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İSKİ, Haliç'teki çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir" ifadelerine yer verdi.