"Haramidere'de taşkın biliniyordu"

"Haramidere'de taşkın biliniyordu"

İSKİ için yıllar önce hazırlanan İstanbul'un "Dere Taşkın Haritası Raporu" ortaya çıktı. Raporda, hangi miktarda yağışta hangi derelerin nerelere taşacağı ayrıntılarıyla yer alıyor. İlginç olan ise o raporda Haramidere'de de ayrıntılı bir şekilde taşkınlar yaşanacağı belirtiliyor. Detayları uzmanlarla konuştuk.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dere taşkın haritası vardı ama son 3 yılda iki kez yağmur sonrası Haramidere'de sel oldu.

Dere ıslahları bir kent için çok önemli. Eğer bu mega kent İstanbul ise daha da önemli. Bu durum ve alınmayan önlemler de sele neden oluyor. Peki, bu durumun önüne geçilmesi için dereler incelendi mi? Haramidere'de yaşanan durum, birkaç yıl önce hazırlanan taşkın haritası ile ortaya konulmuş. Haramidere'nin taşkın risk haritasına bakıldığında taşkın olacak noktalar net olarak görülüyor. Ve raporda "1272'nci sokağında içinde yer aldığı yaklaşık 75 metre genişliğindeki bantta bulunan yapıların risk altındaki olduğu" belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Islah süreci hızla yapılması gerekirken, uzmanlar acil olarak atılması gereken önleyici adımlara dikkat çekiyor. Uzmanlar, İSKİ'nin de elinde bulunan taşkın haritaları göz önüne alınarak hızla çözüm adımlarının atılmasını gerekliliğini belirtiyor.