Hava durumu 23 Ocak: İstanbul’da kırmızı alarm! Beklenen kar başladı

Video: Hava durumu 23 Ocak: İstanbul’da kırmızı alarm! Beklenen kar başladı

Hava durumu 23 Ocak Perşembe günü raporu yayınlandı. Günlerdir uyarısı yapılan ve Marmara Bölgesi’nin doğusunda etkili olması beklenen kar yağışı başladı. Öte yandan İstanbul’da da gün içerisinde sağanak yağışın etkili olması Anadolu yakası ve yüksek kesimlerde ise yağışların karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan trafik ekipleri ise don ve buzlanmaya karşı alarma geçti. Peki, bugün hava durumu nasıl? İstanbul’a kar yağacak mı? İşte, detaylar…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 23 Ocak hava durumu raporu yayınlandı. Yapılan son tahminlere göre Marmara’nın Doğusu, Batı Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi  (Ankara dahil) ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde kar yağışı etkili olacak. Öte yandan günlerdir uyarısı yapılan ve İstanbul’u da etkilemesi beklenen Kocaeli’deki kar yağışı başladı. Bununla birlikte İstanbul’da da gün içerisinde sağanak yağışın etkili olması bekleniyor. Trafik ekipleri ise olası sürpriz kar yağışları ile don ve buzlanmaya karşı kırmızı alarma geçirildi. Peki, bugün hava durumu nasıl? İşte, meteoroloji raporu…


SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR!


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Kütahya, Hatay ve Elazığ çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Batı Karadeniz’de yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların İstanbul'un Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası ile Hatay'da yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.


Sıcaklıkların ise Marmara'nın doğusu ile Batı Karadeniz' de 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.


Yağışların Batı Karadeniz Bölgesi'nin kıyılarında kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


İSTANBUL °C, 8°C


Parçalı ve çok bulutlu, Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası yağmurlu


İZMİR °C, 13°C


Az bulutlu


ANKARA °C, 5°C


Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde hafif kar yağışlı


KAR KÜREME ARAÇLARI HAZIR BEKLİYOR


İstanbul'da bugün öğle saatlerinde özellikle Anadolu Yakası'nda hafif şekilde etkili olması beklenen kar yağışı ve olası buzlanmalara karşı ekipler kar küreme araçlarıyla yollarda bekliyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İBB ve AKOM verilerine göre, İstanbul'da bugün öğle saatlerinde Anadolu Yakası'nda hafif kar yağışı geçişinin görülebileceği belirtiliyor. Dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada kar yağışının özellikle Boğaz çevresi ile Anadolu yakasında görülmesinin beklendiği, yağışların şehir merkezinde karla karışık yağmur ve aralıklarla hafif kar, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile, Aydos, Kurtköy gibi yüksek kesimlerde ise kar şeklinde yağacağı ifade edildi.


"DÜN AŞIRI BİR BUZLANMA OLDU"


Anadolu Yakası'nda D-100 ve diğer bağlantı yollarında kar küreme araçları hazır bekliyor. Kar yağışı ve buzlanmalara karşı ekipler caddelerde de nöbet tutuyor. Kar küreme aracı görevlisi Gürkan Erdoğan, "Çoktandır hazırız burada. Kar yağışı başlamadan birkaç gün öncesinden zaten biz hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bölgelerimizde yerlerimizi aldık. Bugün herhangi bir problem olmadı. Dün aşırı bir buzlanma oldu. Gerekliyi tuzlamayı yaptık. Şu an Anadolu Yakası 7. Bölge olarak biz hazırız" şeklinde konuştu.


 "HAVA ÇOK SOĞUK, DONUYORUZ"


Sabah saatlerinde işe giden vatandaşların da kar yağışına karşı hazırlıklı olduğu görüldü. Yusuf Aslan Yıldırım, "Sanki yağacak gibi hava çok soğuk. Donuyoruz. Bana yağacak gibi geliyor. Elimizden geldiği kadar sıkıca giyinmeye çalışıyoruz. Kışı da kendi mevsimine göre yaşamak lazım" ifadelerini kullandı.


BUZLANMALARA DİKKAT


Kar yağışını etkili olması durumunda uzmanlar başta köprü ve viyadüklerde gizli buzlanma ve don olayları yaşanabileceği gerekçesiyle sürücülerin dikkatli olması gerektiği ve kar lastiği kullanması yönünde uyarılar yapıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS