Havalimanının yeni projesi hazır

Havalimanının yeni projesi hazır

Büyük göç gerçekleşti. Sırada Atatürk Havalimanı alanının nasıl değerlendirileceği var. Alanda yapılacak olan millet bahçesinin proje detayları belli oldu. Toplam 8 buçuk milyon metrekarelik alanın tasarlandığı projenin, 2021 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tam 8 buçuk milyon metrekare. Gençlik merkezi, müze, spor, fuar alanı gibi birçok sosyal merkeze ev sahibi olacak. En "havalı" millet bahçesinin projesi tamamlandı.

Proje, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından hazırlandı. Yayalara özel bir viyadük koyuldu. 855 metre uzunluktaki bu viyadükle eski havalimanı Marmara Denizi'ne bağlanacak.

Tüm arazinin yüzde 30'u genel havacılık, yüzde 9'u askeri alan olarak hizmet vermeye devam edecek. 5.2 milyon metrekarelik kısım, rekreasyon alanı, gençlik merkezi, müze alanı, spor alanı, fuar alanı, konaklama alanı, yaşam merkezi ve afet toplanma alanı gibi fonksiyonlara ayrıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Projede, alanın ana kapısı da trafik yoğunluğunu rahatlatmak için yer değiştirdi. D-100 Karayolu yakınındaki ana giriş, güneydeki Yeşilköy ve eski havaalanı caddesinin kesiştiği noktaya alınacak. Öte yandan çevre yollardan ayrı yan girişler de kurgulandı. Mevcut ve planlanmakta olan metro istasyonları da projeye entegre edildi.

Rekreasyon alanına 25 bin ağaç dikilmesi planlanıyor. Bu alanda, 145 bin metrekarelik macera parkı, 650 metre uzunluğunda kaykay pisti, 28 bin kişilik etkinlik çayırı, çocuk oyun alanları planlandı.

Projede mevcut hangar yapıları, fiziksel özelliklerinden yararlanılarak gençlik merkezine dönüştürülecek. Eski kapalı otopark ve dış hatlar terminaline ait binalar fuar organizasyonlarına uygun şekilde dönüştürülerek kullanılacak. 122 bin 100 metrekarelik afet toplanma alanı ve yaklaşık 18 bin kişiye ibadet imkânı sağlayacak cami de projede yer aldı.

Çobançeşme Fidanlığı olarak kullanılan alan, proje kapsamında yaşlı bakım merkezi olarak düzenlenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2021 yılı sonuna doğru hizmete alınması beklenen Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nin de arasında bulunduğu proje çalışmalarının hızla sürdüğünü belirtti. "İstanbul'da kişi başı yeşil alan miktarını 2023 yılına kadar 15 metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.