Hayvan Hakları Yasası Meclis'te

Hayvan Hakları Yasası Meclis'te

Hayvan haklarının korunmasına yönelik yasa teklifi Meclis Komisyonunda görüşülmeye başlandı, ilk üç maddesi kabul edildi. Teklif ile ''Hayvan 'mal' olmaktan çıkarılıp 'Canlı' statüsünde yer alacak. Düzenlemeye ilişkin eleştirilere Komisyon Başkanı Yunus Kılıç ve teklifin ilk imza sahibi olan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel yanıt verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzun süredir beklenen hayvan haklarinin korunmasina yonelik yasa teklifi Meclis Komisyonunda görüşülmeye başladı. Teklifin ilk imza sahibi olan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ve Komisyon Baskani Yunus Kılıç teklifle ilgili elestiri ve iddialara yanit verdi.

Elestirilerin basinda nüfusu yirmibes bini asan belediyelere sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların korunması için bakimevleri kurma zorunluluğunu iceren madde var. "Nüfusu 25 binin alti belediyelere sorumluluk verilmiyor" elestirilerine yanit verdi Mustafa Yel. "25 bin altini da sorumsuz tutmuyoruz. Buralarda da hayvanlar en yakin merkezlere götürülüp tedavisi sonrasi tekrar ayni yere getireceklecek."Dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Komisyon Başkanı Kılıç tehlikeli türlere iliskin maddenin ne anlama geldigini anlatti. Bu türdeki sahipli hayvanların agresyon testi yapildiktan sonra sahibine yeniden teslimini icericeğini belirtti. "Şu anda sahipsiz olan varsa bu kapsamda sahiplenilmesine engel yok "dedi.

Komisyonda muhalefetten ve STK yetkililerinden duzenlemeye gelen elestiriler arasinda cezalarin caydırıcı olmadığı, cinsel ilişki ifadesinin tecavüz-cinsel istismar olarak degismesi gerektiği yer aldi.