HDP'li İdris Baluken: 'Hayır' demek en çok bizim hakkımız

HDP'li İdris Baluken: 'Hayır' demek en çok bizim hakkımız

Bugün yapılan HDP Grup Toplantısı'nda HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken konuştu. Baluken, HDP Eş Başkanlarının tutuklu olduğunu hatırlatarak, "Demirtaş'ın tutuklandığı günün 6 ay sonrasına duruşma günü veriliyor. 'Türkiye'de özgür ortamda demokratik siyaseti yürütmenin koşulları vardır' gibi bir tespit yapıp, nasıl halka anlatacağız?" diye sordu. Baluken, "Oy hakkı, söz hakkı gasp edilmiş bir parti olarak bu pakete en güçlü şekilde 'Hayır' demek bizim hakkımızdır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP'de Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklu olması nedeniyle grup toplantısını yeni tahliye olan Grup Başkanvekili İdris Baluken yaptı. Buradaki konuşmayı partinin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yapması gerektiğini ancak tutuklu oldukları için kendisinin konuştuğunu belirten Baluken, şu ifadeleri kullandı:

"Demirtaş'ın iddianamesi tutuklandıktan 90 gün sonra hazırlandı, duruşma tarihi 6 ay sonraya verildi. Nasıl hukuktan söz edeceğiz? Tutuklandığı günün 6 ay sonrasına duruşma günü veriliyor. 'Türkiye'de özgür ortamda demokratik siyaseti yürütmenin koşulları vardır' gibi bir tespit yapıp, nasıl halka anlatacağız?"

"Hayır demek en çok bizim hakkımız"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Referandumun meşruiyetinin tartışmalı olduğunu ifade eden Baluken, kampanya özgürlüğü vurgusunda bulundu. Hapisteki HDP'lileri hatırlatarak, 'hayır' demenin en çok kendilerinin hakkı olduğunu söyledi:

Son dakika İdris Baluken Tahliye edildi

"Nerede görülmüş bir partinin eş genel başkanları, binlerce il, ilçe, belediye eşbaşkanı tutukluyken yapılan seçime adil denilsin. Bu koşullarda yapılacak referandumun meşruiyeti tartışmalıdır. 12 Eylül'de yüzde 92 evet oyu alındı. Ama hemen ertesi gün meşruiyet tartışması açıldı. Aynı nehirde bir kez daha yıkanmanın, aynı hatayı yapmanın anlamı yok. Bu paket, yapılış itibarıyla meşru değil. Ben oy kullanamadım, yasama hakkım gasp edildi. Oy hakkı, söz hakkı gasp edilmiş bir parti olarak bu pakete en güçlü şekilde 'Hayır' demek bizim hakkımızdır'' dedi.

55 HDP'li milletvekili hakkında 511 dosya var

"Hep 'Barış için geç' denseydi..."

Baluken, sağlık gerekçesiyle tahliye edilen eski Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün "Biz de yanlışlar yaptık" diyerek barış çağrısında bulunmasına "Geç olmuştur. Bundan sonra örgütün diz çöküp bu terör faaliyetlerini yapamamasından başka bir düşünce söz konusu değildir" cevabını veren Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'a yanıt verdi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Ahmet Türk'ün barış çağrısına 'Çok geç kaldınız' diye cevap veriyorlar. Biz barış için asla geç olduğunu düşünmüyoruz. Tarihte 'Barış için geç' diyen siyasetçi bulamazsınız. Terörün, savaşın en yoğun olduğu dönemlerde, barışın ihtiyaç duyulduğu için gündemleştiğini görürsünüz. O an, barışın gündemleşmesi gereken andır. Hep 'Barış için geç' denseydi, hiçbir savaş bitmez, insanlar ve insanlık biterdi."