Koronavirüse karşı her il için referans hastane belirlendi

Video: Koronavirüse karşı her il için referans hastane belirlendi

Koronavirüse karşı ocak ayında 25 referans hastane belirleyen Sağlık Bakanlığı, bu sayıyı 101'e çıkardı. Bakanlığın 7 bölgede ayrıca karantina hastanesi oluşturduğu da öğrenildi.

Korona virüse karşı ocak ayında 81 il için 25 referans hastane belirlendi. Virüsün yayılımının artmasının ardından bu sayı 101'e çıkarıldı.

Referans hastaneler her ilde bir yada ilin büyüklüğüne göre bir den fazla bulunabiliyor. Bir ilde şüpheli vaka ortaya çıkması durumunda, vaka önce bulunduğu hastanede korona testi için numune alınıp, viroloji laboratuvarına gönderiliyor. Testin pozitif çıkması durumunda ildeki referans hastaneye sevk ediliyor.

Referans hastane her il için belirlenen mevcut devlet hastaneleri. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen bu hastanelerde yatak kapasitesinin belli bir oranı olası koronavirüs vakaları için ayrılmış durumda. Ayrıca Türkiye genelinde koronavirüsün tespit edilmesi için 6 viroloji laboratuvarı bulunuyor. Hastadan alınan numuneler, bu laboratuvarlarda yerli geliştirilen "tanı kiti"nden geçiriliyor.

Sağlık Bakanlığı bir de ilk olarak Ankara ve İstanbul'da birer karantina hastanesi belirledi. Ardından bu sayı 7'ye çıkarıldı. Artık her bölgede belirlenen karantina hastaneleri de var.

Bu hastaneler ya daha önce kullanılan ve kapatılan ya da hiç kullanıma açılmamış hastaneler, yani mevcut durumda aktif hasta kabulünün olmadığı hastanelerden belirlendiler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS