Her yönüyle Türkiye

Video: Her yönüyle Türkiye

Konda Araştırma, sosyal hayattan dini konulara, siyasetten özel hayata kadar 75 farklı konuda demografik bir inceleme yayınladı. 2018 yılı verileri üzerinden hazırlanan incelemede dikkat çekici sonuçlar var.

Erkekler kendilerini kadınlara göre daha güvende hissediyor, kadınlar kendilerini erkeklerden daha fazla dindar olarak tanımlıyor. Toplum NATO üyeliğinin devamına da sıcak bakıyor, Rusya'yla işbirliğinin güçlenmesine de.


Veriler, Konda Araştırma Şirketi'nden, "Demografi" başlığı altında 14 farklı alanda inceleme yayınlandı. 2018'deki bir ankete göre "eğer ülkemizdeki tüm insanları sahip oldukları gelir ve refah bakımından dört gruba ayırsaydık, kendinizin hangi grupta olduğunu düşünüyorsunuz" sorusuna, yüzde 58 "ortanın altı" olarak cevap verdi. Sadece yüzde 1'lik kesim kendisini "zengin" olarak tanımladı.


Sokağa çıkmak, kalabalık yerlerde bulunmak konusunda erkeklerin yüzde 65'i güvende hissederken, kadınların ise yüzde 48'inin güvende hissettiği ortaya çıktı. Kendisini en az güvende hissedenler ise, yüzde 31'le üniversite mezunu kadınlar oldu.


Mercek altına alınan bir başka konu da menemen oldu. "soğanlı mı yenir, soğansız mı" sorusuna yüzde 68'lik çoğunluk "soğanlı" yanıtını verdi.


Dindarlık hakkında yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 58'i kendisini dindar olarak tanımlıyor. Kendisini dindar olarak tanımlayanların yüzde 61'i kadın ve yüzde 55'i erkek.


Türkiye'nin NATO üyeliğini devam ettirmesi konusunda yüzde 58 "mutlaka devam ettirmelidir" görüşünde. Ayrıca, "Rusya ile işbirliği daha da güçlenmelidir görüşü doğrudur" diyenlerin oranı da yüzde 56.


Sosyal medya kullanımı hakkında yapılan ankette ise ilk sırada yüzde 56 ile Whatsapp var. Onu yüzde 46 ile Facebook ve yüzde 37 ile Instagram takip ediyor.YÜzde 26'lık kesimse "internete hiç girmiyorum" diyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS