Hukuka aykırı paylaşımdan sosyal ağ sorumlu olacak

Video: Hukuka aykırı paylaşımdan sosyal ağ sorumlu olacak

Ekonomiye ilişkin koronavirüs önlemlerinin yanı sıra hazırlanan taslakta bu süreçte sosyal medya üzerinden yapılan manipülatif haber ve yorumlara yönelik de önlemler var. Taslağa göre, sanal ortamda yapılan hukuk dışı içeriklerden sosyal ağlar da sorumlu olacak. İdari para cezası ödeyecek.

Koronavirüse ilişkin önlemler düzenlemelerini içeren pakette internet ve sosyal medyaya dönük düzenlemeler de var. Taslak halinde görüşe sunulan metine göre, hukuka aykırıılığı tespit edilen içeriklerden sosyal ağ sağlayıcının da sorumlu tutulacak.

“Sosyal ağ sağlayıcı” tanımı gelmesi üzerinde duruluyor. Taslak bu haliyle kabul edilirse sosyal ağ sağlayıcıları internet ortamında işlenen suçlarda idari para cezası ödeyecekler.

Taslakta, Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan Twitter, Facebook gibi mecralardaki hukuka aykırı içeriklerin kaldırılması ile ilgili de düzenleme var.

Bu ağlara yapılacak başvuruların cevaplandırılması için yetkili en az bir kişinin Türkiye’de görevlendirilmesi zorunluluğu olması planlanıyor. Eğer bu yükümlülük yerine getirilmezse mahkeme kararı ile kısıtlama getirilmesi söz konusu olabilecek. İhlallerin kısa sürede önüne geçilmesi için de düzenleme yapılacak.

Ayrıca sosyal ağ sağlayıcıların erişim engellemesine dair BTK'ya bildirimde bulunmak zorunda olacak.

Bu mecralara “Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçeleriyle türkiye’deki kullanıcıların verilerini türkiye’de barındırma yükümlülüğü getirilmesi de planlanıyor.

Bu noktada Almanya ve Fransanın benzer yasaları geçtiğimiz yıllarda devreye soktuğu hatırlatılıyor. Türkiye'de de bu düzenlemelerle benzer uygulamaların hayata geçmesi planlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS