Hulusi Akar parti liderleri ile görüşecek

Video: Hulusi Akar parti liderleri ile görüşecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MHP, İYİ Parti ve CHP liderleriyle temaslar gerçekleştirecek. Bu temaslarda neler konuşulacak? Hangi konular gündeme gelecek? CNN TÜRK muhabiri Ünal Kaya, Hulusi Akar'ın temasları ile ilgili kulis bilgilerini anlatıyor.

Dört temel başlık olduğunu ifade etmek mümkün, görüşmelerinin ana gündem maddesi olarak.


Seçimin hemen ertesi günü Hulusi Akar Milli Savunma Bakanı 3 siyasi parti liderini birer saat arayla ziyaret ediyor. İlk durağı da senin de belirttiğin gibi Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Savunma Bakanı'nın saat 14'te burada olmasını bekliyoruz. MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşecek. Saat 15'te İYİ Parti’ye gidecek ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret edecek. Son durağıysa Cumhuriyet Halk Partisi olacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştirecek.


Peki, gündemde neler var?


Tabii ki öncelikli gündem maddelerinden birisi S-400 meselesi. Türkiye tarafından alındığı duyurulmuştu.


S-400 hava savunma sisteminin, Temmuz ayının içerisinde ya da Temmuz ayının sonlarına doğru Türkiye’ye teslimi bekleniyor.


S-400 hava savunma sistemi ile ilgili akıllarda 3 soru var.


1- Hava savunma sistemi ne zaman teslim alınacak?
2- Nereye konuşlandırılacak
3- Bunun olası yaptırımları neler olacak?


Çünkü Amerika'dan itirazlar vardı. Bu kapsamda Amerika’yla ilişkiler ve F-35 tartışması da yine bugünkü liderler temasının gündem başlıkları arasında olacak.


F-35'e yönelik durdurma kararları, Amerika'dan gelebilecek yaptırım uyarıları ve Türkiye'nin ortaya koyacağı tavır ile hem savunma sanayi bağlamında hem de hükümet olarak alacağı önlemler, ne tür önlemler planlanıyor? Bugün bunlara yönelik genel kapsamlı bir değerlendirmenin yapılması bekleniyor.


Milli Savunma Bakanı'nın hem MHP lideri Devlet Bahçeli ile, hem İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile, hem de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik detaylı bir bilgilendirme yapmasını bekliyoruz.


Bir diğer başlıkta halihazırda yürütülen Pençe Harekatı kapsamındaki terörle mücadele faaliyetleri. Bugünkü operasyonlarla öldürülen terörist sayısı 60 civarında olduğunu ifade etmek mümkün. Hem bu net rakamları verecek Hulusi Akar, hem de önümüzdeki süreçte atılacak adımlar, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler ve İdlib’te yaşananlar.


İşte bu kapsamda da yine liderleri bilgilendirmesi ve Terörle Mücadele faaliyetleri kapsamında da gerekli hallerde onların da desteğini istemesine yönelik bir görüşme planlanıyor.


Son gündem başlığı da iki haftadır Meclis gündeminde yer alan Yeni Askerlik Sistemi. Buna yönelik de bu ay çok sayıda tartışma ve eleştiri olmuştu. Partiler arasında müzakereler olmuş, Milli Savunma Bakanı da yine partileri ziyaret ederek grup başkanvekilleri ile endişelerini ve eleştirilerini gidermeye çalışmıştı.


Yarın da Yeni Askerlik Sistemi’nin Meclis Genel Kurulu'nda son oylaması yapılacak. Oylama öncesinde de Milli Savunma Bakanı’nın Askerlik Sistemi’ne ilişkin olarak liderlere bazı bilgiler vermesini bekliyoruz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS