Huzurevi önlemleri DSÖ gündeminde

Video: Huzurevi önlemleri DSÖ gündeminde

Türkiye'deki yaşlı bakım evleri ve huzurevlerinde koronavirüse karşı alınan önlemler Dünya Sağlık Örgütü’nün de takdirini kazandı. O önlemler şimdi dünya sağlık örgütünün raporuna girecek ve yaşlı bakım evlerinde ölümlerin yaşandığı ülkelerle paylaşılacak. Peki, alınan o önlemler nelerdi?

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde koronavirüs salgını nedeniyle en çok hasarı alan yerler huzurevleri ve yaşlı bakım merkezleri. Kimi ülkelerde huzur evlerinde yaşlılar terkedildi,, kimi huzurevlerinde ise yetkililer kontrole gittiklerinde yaşlıları yataklarında ölmüş halde buldu.

Türkiye'de ise dünyada yaşanan üzücü huzurevi manzaraları görülmedi. Dünya sağlık örgütü de gözünü Türkiye’nin huzurevleri ve yaşlı bakım merkezleri için aldığı önlemlere çevirdi ve yapılan video konferans toplantısı ile alınan önlemler masaya yatırıldı. Toplantıda altı çizilen tedbirler dünya sağlık örgütü tarafından not edildi.

Türkiye'de bakanlığa bağlı 426 huzurevi ve yaşlı rehabilitasyon merkezi bulunuyor, toplam 27 bin 500 yaşlı bu merkezlerde hizmet alıyor. Peki, Türkiye huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinde nasıl önlemler aldı?

Buna göre, Türkiye ilk önlemleri 7 Ocak itibariyle almaya başladı. Huzurevi sakinlerinin sağlık durumu yakından takip edildi. Yaşlı bakım evleri ziyaretlere kapandı. Kuruluşlarda gıda ve malzeme tedarik zinciri ile ilgili tedbirlerden, 14 gün vardiya sistemine, sosyal izolasyon kuruluşlarından, vardiya değişiminde personele uygulanan testlere kadar geniş bir çerçevede tedbir alındı. Huzurevi personeline vardiyası başlarken koronavirüs testi yapıldı teste göre mesaiye başladı. Hastalanan hastaneye götürülen yaşlılar da huzur evine döndüğünde doğrudan odalarına götürülmediler. Onlar da 14 gün sosyal izolasyon odalarında tutuldular.

Tüm bu tedbirler dünya sağlık örgütünün raporunda da yer alacak. Önlemler zinciri Avrupa başta olmak üzere bakıma muhtaç yaşlıların hayatını kaybettiği ülkelerle paylaşılacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS