İBB'den iptal başvurusu

İBB'den iptal başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerinin bazı kısımlarının iptali için başvurdu. İhaleyi düzenleyenler hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TCDD'nin tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının atıl durumdaki depo sahaları bölgesinin, sadece "Kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere" kiraya verilmesine ilişkin yaptığı ihalenin bazı kısımlarının iptali için Bölge İdare Mahkemesine başvurdu.

İBB iştiraklerinin oluşturduğu bir ortak girişim söz konusu olduğunu, 4 Ekim'de yapılan ihale esnasında belgelerin yeterli görüldüğünü dile getiren İBB Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, 15 gün içerisinde pazarlığa çağrılmayı beklerken 3 gerekçeyle İBB'nin ihale dışı bırakıldığını ileri sürdü.

İBB avukatları, davanın ardından, Kartal’da bulunan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihaleyi düzenleyenler hakkında suç duyurusunda da bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konuya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'dan da bir açıklama geldi.

Açıklamada, ihalenin TCDD’nin kiralama yönetmeliğine uygun olarak yapıldığı belirtildi.

İhaleyi alan firmanın ruhsat, izin ve belgeleri yine belediyeden alması gerektiği hatırlatılan açıklamada, "rekabet ilkesi sekteye uğratılmıştır" denildi.

Öte yandan ihalede verilen teklifler hatırlatıldı. "Belediye ortak girişiminin teklifinin 3 katı teklif veren şirketin, ihaleyi kazanmasından daha doğal ne olabilir? Kamunun yüksek kazanç elde etmesinden bir rahatsızlık mı duymaktadır?" ifadeleri yer aldı.