"İBB'nin kestiği çınar ağaçları kurtarılabilirdi"

"İBB'nin kestiği çınar ağaçları kurtarılabilirdi"

İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi tarafından kesilen çınar ağaçlarıyla ilgili orman mühendisleri odası bir rapor yayınladı. Rapora göre ağaçlar kurtarılabilirdi. İstanbul Çevre Konseyi'ne göre ise ağaçların kesilmesinin arkasında başka bir sebep var. CNN TÜRK muhabiri Emrah Çakmak ve kameraman Güngör Yılmaz'ın haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çınar ağaçları yıllara meydan okudu, dimdik ayakta kaldı daha sonra hastalandı. "Kansere yakalandı" denildi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kesildi.

Raporda, ağaçların kesilmesi kararının bilimsel dayanaktan yoksun olduğu ifade edildi. İstanbul Çevre Konseyi, orman mühendisleri odasının hazırladığı raporu yerinde buldu.

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş'a göre ağaçların kesilmesinin arkasında başka bir sebep daha var. Çetintaş, "İstanbul'da 10 bin ağaç kesilmesi hedefleniyordu. Her biri 30 bin liradan 300 bin lira ediyordu. Dolayısıyla bu işin içinde bir bit yeniği olduğu belli ve bu gerçekler de orman mühendisleri odasının raporuyla sabitlendi" dedi.